Herbata czerwona na odchudzanie, na przejedzenie i na przeziębienie. Pij ją codziennie!

Czerwona herbata, nazywana także Pu-erh, Oolong, Puszong, wykazuje wiele cennych właściwości. Chyba każdy, kto interesuje się zdrowym żywieniem, słyszał, że wspomaga odchudzanie. Jednak to nie jedyne jej możliwości. Wiedzieliście, że chroni także przed próchnicą? Sprawdźcie wszystkie właściwości czerwonej herbaty.

Herbata czerwona – właściwości. Na co działa? Kiedy pić?

Czerwona herbata jest nazywana przez Chińczyków smoczą herbatą. Kiedyś pijaliśmy ją codziennie, jednak teraz wielu osobom zbyt kojarzy się z niezbyt kolorową rzeczywistością PRL-u i nie mają na nią ochoty. A to błąd. Herbata czerwona ma bowiem mnóstwo cennych dla naszego organizmu właściwości.

Przede wszystkim jest bardzo aromatyczna, a więc smaczna i wyrazista. Wiele osób uważa ją za lepszą od popularnej czarnej herbaty. Warto więc spróbować przekonać się do tego napoju. Szczególnie, że eliminuje ona wolne rodniki. Wpływa to nie tylko na wolniejsze starzenie się komórek w naszym ciele, lecz także na redukcje skutków stresu oksydacyjnego. Wyglądamy dzięki niej młodziej i tak też się czujemy. Dodatkowo czerwona herbata sprzyja odchudzaniu, a nawet obniża poziom złego cholesterolu.

Warto też wiedzieć, że sprzyja pracy umysłowej. Pobudza bowiem pamięć, podkręca nasze zdolności poznawcze. Wszystko to za sprawą solidnej dawki kofeiny, którą zawiera. To wciąż nie wszystkie cenne właściwości czerwonej herbaty. Pamiętajmy, że obniża ciśnienie krwi, działa przeciwzapalnie, chroni nasze zęby przed próchnicą, a w okresie zwiększonych zachorowań, skutecznie walczy o naszą odporność. Gdy już zachorujemy, mamy grypę czy zwykłe przeziębienie, pomoże nam szybciej wyeliminować bakterie i wirusy z organizmu.

Cenną informacją jest też to, że czerwona herbata jest moczopędna. Można więc pozbyć się nadmiaru wody z organizmu i pobudzić układ moczowy do działania. To ważne nie tylko na diecie! Po tej wyliczance właściwości czerwonej herbaty, przejdźmy do konkretów. Na co działa i jak działa czerwona herbata? Kiedy ją pić?

Herbata czerwona – na co działa? Jakie przynosi efekty?

Herbata czerwona na odchudzanie działa o wiele lepiej niż czarna czy zielona. Dzieje się tak, ponieważ zawiera ona o wiele więcej enzymów i polifenoli. Te regulują wydzielanie żółci, ułatwiają trawienie, przyspieszają zmianę tłuszczu w energię. To właśnie polifenolom zawdzięczamy także obniżenie poziomu cholesterolu. Gdy połączymy wszystkie te właściwości, „otrzymujemy” efekt odchudzający.

Oczywiście musimy pamiętać, że od samego picia czerwonej herbaty nie schudniemy. Jest ona jednak świetnym sprzymierzeńcem dobrej, racjonalnej diety. Najefektywniej zadziała ona pita mniej więcej pół godziny po posiłku. Czerwona herbata pomoże nam także przy przejedzeniu. Szybciej dzięki niej będziemy trawić i pozbędziemy się uczucia przepełnionego żołądka.

Czerwona herbata także pobudza. Zawiera dużo kofeiny, ale działa nieco inaczej niż kawa. Kofeina z kawy wchłaniana jest w żołądku. A to sprawia, że działa na nas bardzo szybko. Ta z herbaty przyswajany jest dopiero w jelitach. Z tego powodu znacznie później trafia do krwiobiegu i działa dłużej.

Czerwona herbata może wspomóc zwalczanie lekkich infekcji. Gdy męczy nas przeziębienie czy grypa, polifenole z czerwonej herbaty przyspieszą zwalczanie wirusów. Pamiętaj, aby w takim wypadku pić około trzech herbat w ciągu dnia. Na efekty czerwonej herbaty nie trzeba będzie długo czekać. Szybko poczujesz się lepiej.

Herbata czerwona – przeciwwskazania

Niestety, choć zdrowa, to herbata czerwona ma także pewne przeciwwskazania. Przede wszystkim warto wiedzieć, że zawiera dużo garbników. Mogą one upośledzać wchłanianie minerałów i witamin. Szczególnie tyczy się to żelaza.

Przeciwwskazaniem picia czerwonej herbaty jest także osteoporoza. Zaburza bowiem ona wchłanianie wapnia, które jest potrzebne w leczeniu tej choroby.

Czerwonej herbaty nie powinny pić także kobiety w ciąży i te karmiące piersią. Duża dawka kofeiny nie jest wskazana w ich stanie. Podobnie jak w przypadku osób, które cierpią na zespół jelita drażliwego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.