Forskolina, czyli indyjska pokrzywa. Co to jest i jak działa? kiedy warto po to sięgać?

Forskolina jest przedstawiana jako cudowny lek na odchudzanie. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy faktycznie można przyjmować ją bez ograniczeń, a kilogramy same znikają? Rozwiewamy wątpliwości, sprawdzamy, co to jest forskolina i jak działa. Poznaj skutki uboczne forskoliny.

Forskolina – co to jest? Jak działa?

Forskolina jest znana także pod nazwą pokrzywy indyjskiej. Początkowo była stosowana w leczeniu wielu różnych dolegliwości, z czasem jednak odkryto jej właściwości odchudzające, które całkowicie wyparły pozostałe.

Forskolina jest pozyskiwana z liści lub ziela rośliny zwanej pokrzywą indyjską. Często jest też wykorzystywana jako roślina ozdobna. Jednak przede wszystkim występuje pod sproszkowaną postacią. Na pewno warto jednak wspomnieć o tym, że działanie forskoliny jest wciąż badane w kontekście terapii onkologicznych. Co jeszcze należy wiedzieć o tej roślinie?

Medycyna ajurwedyjska stosowała forskolinę do leczenia wielu poważnych chorób, choćby chorób serca. Okazuje się bowiem, że forskolina działa na poziomie komórkowym – wpływa i uruchamia wiele procesów w organizmie. Jest uniwersalna, pomaga w wielu procesach, jednak przede wszystkim pobudza do pracy neuroprzekaźniki i stymuluje je do walki z bólem. Pomaga też łagodzić stany zapalne. Dodatkowo wspiera działanie autoimmunologiczne. Wpływa też na lepsze samopoczucie, ponieważ wykazuje działanie antydepresyjne.

Jej właściwości są też zauważane i doceniane przez endokrynologów. Pomaga bowiem wrócić na właściwe tory osobom, które borykają się z problemami z tarczycą – przede wszystkim cierpią na chorobę Hashimoto. Forskolina ma właściwości pobudzające, więc skutecznie dociera i wspomaga pracę gruczołu tarczycy.

Forskolina wpływa także na nasz układ krwionośny. Oddziałuje na naczynia krwionośne, przede wszystkim jednak pobudza krążenie krwi. Wzmacnia także naczynia wieńcowe i poprawia pracę samego serca. Krew szybciej dociera do naszego głównego organu. Serce pracuje rytmicznie, a my mamy lepiej dotleniony organizm.

Warto jednak przy tym pamiętać, że forskolinę należy odpowiednio dawkować. Tylko stosując się do zaleceń na etykiecie opakowań preparatów, które wybieramy, możemy liczyć na efekty, które opisaliśmy powyżej.

Forskolina – dawkowanie i efekty

Forskolinę najlepiej przyjmować w postaci naparów i nalewek. Te drugie najskuteczniejsze są z 40 proc. alkoholem. Bez problemu w wielu aptekach, sklepach z odżywkami czy też supermarketach dostaniemy suplementy diety z forskoliną. Zawsze należy przy użyciem przeczytać wszystkie informacje zawarte w ulotce.

Nie możemy też zapominać o tym, że jest to preparat ziołowy. A to oznacza, że długotrwałe i regularne stosowanie może przynieść efekt. Jednak naprawdę należy mieć na uwadze, że musi to być systematyczne zażywanie leku. Jednorazowa, nawet duża dawka, nic nam nie da, nie przyniesie pożądanego efektu.

Forskolina – skład i opinie

Czytając skład forskoliny, dostępny na etykiecie, możemy przekonać się, że zawiera ona same bezpieczne składniki. Przede wszystkim jest to ekstrakt z pokrzywy indyjskiej. Ponadto znajdziemy w suplementach jeszcze substancję wypełniającą, celulozę, substancję przeciwzbrylające. Sama kapsułka jest wykonana z żelatyny.

Opinie o forskolinie są pozytywne. Zdecydowana większość docenia jej właściwości odchudzające, które należy rozumieć jako regulacje metabolizmu i wspomaganie kontroli wagi.

Forskolina – kiedy warto po to sięgać?

O ile opinie wśród użytkowników są pozytywne, o tyle do tej pory nikt z ekspertów ze świata medycyny nie poparł ich żadnymi badaniami klinicznymi. Czy więc warto i przede wszystkim kiedy warto sięgać po forskolinę?

Na pewno nie zaszkodzi nam, a może także znajdziemy się grupie osób, którym pomaga, podczas odchudzania. Ziołowe preparaty wpływają na poprawę naszego samopoczucia, lepszą dietę i aktywny tryb życia.

Forskolina – jakie skutki uboczne?

Czy forskolina ma jakieś skutki uboczne? Na pewno przedawkowanie może grozić nudnościami czy biegunką. Lepiej też nie stosować preparatu dłużej niż trzy miesiące. To bezpieczny czas, podczas którego docenimy jej cenne właściwości.

Więcej o:
Copyright © Agora SA