Ćwiczenia na plecy to przede wszystkim ćwiczenia na mięśnie grzbietu, które zapewniają prostą postawę. Ale nie tylko! Warto ćwiczyć odcinek szyjny i lędźwiowy. Każdy spełnia swoją określoną rolę i powinien być przez nas wspierany.
Przedstawiamy 10 prostych i skutecznych ćwiczeń na plecy. Podzieliliśmy je na trzy kategorię – ćwiczenia z hantlami na plecy, ćwiczenia na plecy w domu i ćwiczenia na plecy izolowane.
Ćwiczenia z hantlami na plecy – wiosłowanie hantlem w opadzie tułowia
Stań prosto, jedno kolano i dłoń oprzyj o ławkę, krzesło. Druga noga stoi stabilnie na ziemi. Hantla trzymamy w wyprostowanej ręce. Ustaw nadgarstek neutralnie. Głowa powinna być przedłużeniem kręgosłupa. Plecy i brzuch cały czas napięte, a łopatki maksymalnie ściągnięte. Następnie przyciągaj jedną ręką ciężar do ciała.
Złap sztangielką w jedną dłoń. Palce skieruj do ciała. Przytrzymaj się ławki lub stołu i stań do niej w wykroku. Następnie podciągaj ciężarek, możliwie najbardziej zbliżając go do klatki piersiowej. Gdy ręka zgięta w łokciu utworzy kąt prosty, zatrzymaj pozycję, a po chwili rozluźnij. Ćwicz na obie strony.
Stań wyprostowany. Weź hantle w obie dłonie. Przenieś je przed siebie, na wysokość klatki piersiowej. Zacznij rozciągać je na boki. Energicznie rób rozpiętki przynajmniej przez minutę. Rozluźnij, powtórz kolejny raz.
Połóż się na brzuchu. Nogi trzymaj złączone, a ręce wyciągnij maksymalnie przed siebie. Unieś maksymalnie do góry odcinek piersiowy kręgosłupa. Podnieś też nogi do góry – najważniejsze to unieść choć minimalnie uda. Zatrzymaj pozycję na sekundę lub dwie i rozluźnij ciało.
Przyjmij pozycję klęku podpartego. Oprzyj dłonie pod barkami, złącz stopy razem. Łydki leżą płasko na macie. Wygnij kręgosłup w łuk. Próbuj zrobić koci grzbiet, a potem zapaść się do dołu. Wzrok wbijaj w podłogę. Wykonaj 10 powtórzeń.
Połóż się na macie lub na materacu. Wyprostuj plecy i ramiona tak, by tworzyły kąt prosty w stosunku do tułowia. Prawą nogę połóż na lewej. Kolano opiera się na podłodze. Możesz je przytrzymać lewą ręką. Zatrzymaj tę pozycję przez 20 sekund i zmień nogę.
Połóż się na plecach. Złącz nogi i zegnij kolana. Przenieś nogi na prawą stronę. Plecy cały czas przylegają do podłoża. Zatrzymaj pozycję na 30 sekund. Zmień stronę.
Oprzyj się na ławeczce lub podpórce tak, by przednia część nóg przylegała do powierzchni. Biodra ustaw na krawędzi ławki. Stopy oprzyj o podkładkę ławeczki, a ręce wyciągnij przed siebie. Skrzyżuj na ramionach. Pochyl się do przodu. Nogi i tułów tworzą kąt prosty. Zacznij unosić górną część ciała.
Potrzebujesz wyciągu. Usiądź do niego przodem, kolana zablokuj o wałki. Złap drążek nachwytem. Wyprostuj ramiona w górze. Pochyl się do tyłu, wypnij klatkę piersiową i przyciągnij drążek do górnej części klatki. Opuszczaj łokcie i spinaj mięśnie. Zatrzymaj pozycję na sekundę, rozluźnij i powtórz.
Usiądź ponownie przed wyciągiem. Tym razem oprzyj nogi o stabilny punkt i złap rączkę urządzenia. Przyciągnij ją do siebie. Trzymaj wyprostowaną sylwetkę, ściągaj łopatki i delikatnie opuszczaj ciężar.