BCAA - opinie, skład, dawkowanie i efekty. Kiedy warto sięgnąć po BCAA?

BCAA to jedna z popularniejszych grup suplementów. Jeśli planujemy treningi, warto zastanowić się nad przyjmowaniem odpowiednio skomponowanych odżywek. Te z grupy BCAA są świetnym rozwiązaniem, bo pozwalają osiągnąć przyzwoite efekty w krótkim czasie. Co to jest BCAA? I jak działa?

BCAA – co to jest? Jak działa?

Nic nie mówi ci ta nazwa i zastanawiasz się, co to jest BCAA? To suplementy diety, które są polecane zarówno dla osób trenujących zawodowo, jak i dla tych, którzy do ćwiczeń podchodzą amatorsko. Skrót BCAA można rozszyfrować następująco: Branched Chained Amino Aicids. To połączenie trzech egzogennych aminokwasów: leucyny, waliny oraz izoleucyny. Warto wiedzieć, że aminokwasy egzogenne nie mogą być wytworzone przez nasz organizm. Musimy więc zadbać o dostarczanie ich.

Jak działa BCAA? Pierwszy z aminokwasów – leucyna – hamuje działanie kortyzolu. Zapobiega więc rozpadowi tkanki mięśniowej. Dodatkowo odpowiada także za syntezę białek w mięśniach. Kolejny aminokwas – walina – także odpowiada za stan naszych mięśni, a dodatkowo reguluje poziom hormonu wzrostu. Ostatni - izoleucyna – działa antykatabolicznie. W ten sposób chroni mięśnie przed rozpadem. Ponadto reguluje też poziom cukru we krwi.

Połączenie takiego składu BCAA daje najlepsze efekty wszystkim tym, którzy chcą zawalczyć o piękną, szczupłą, a jednocześnie umięśnioną sylwetkę.

 BCAA – dawkowanie i efekty

Warto wiedzieć, że BCAA jest porządnie przebadane. Liczne badania potwierdzają ich skuteczność. Wśród efektów BCAA należy wspomnieć o tym, że hamują rozpad mięśni, wpływają na przyspieszenie odbudowy mięśni, a także zwiększenie odporności mięśni.

Takie działanie na nasze mięśnie świetnie wpływa więc na naszą sylwetkę. Łatwiej ją wyrzeźbić, skutecznie pozbywamy się tkanki tłuszczowej. Dodatkowo skład BCAA pozwala także na zwiększony wysiłek. Lepiej też reagujemy na stres.

Jak powinno przebiegać dawkowanie BCAA?  Przyjmuje się, że powinno dawkować się BCAA 0,5-1 g na 10 kg masy ciała. Oznacza to, że dorosły mężczyzna o wadze ciała 80 kg, powinien przyjmować dawkę BCAA od 4 do 8 gramów na dobę. Oczywiście przy dawkowaniu BCAA ważna jest także nasza aktywność fizyczna. Przeliczenie jest proste – im więcej ćwiczymy, tym większą porcję BCAA należy przyjąć.

Suplementy BCAA najlepiej dawkować godzinę przed i mniej więcej 15 minut po treningu. Dlaczego w ten sposób? BCAA korzystnie wpłynie na budowę mięśni, więc warto zażyć aminokwasy przed ćwiczeniami. Z kolei po aktywności fizycznej BCAA zablokuje rozpad mięśni i pomoże w lepszej regeneracji.

Jeśli chodzi o dawkowanie BCAA w dni bez treningów, to także przyjmujemy dwie dawki. Pierwszą na czczo o poranku, drugą chwilę przed pójściem spać.

BCAA – skład i opinie

W składzie BCAA znajdziemy nie tylko wymienione już wyżej - leucynę, walinę oraz izoleucynę – lecz także taurynę i glutaminę. Tauryna pomoże zachować równowagę elektrolitów w naszym organizmie, a także umożliwia transport kreatyny i glukozy do mięśni.

Glutamina wspomoże gospodarkę kwasowo-zasadową i dobrze wpływa na układ immunologiczny. Lepiej też wchłaniamy dzięki niej składniki odżywcze.

BCAA – kiedy warto sięgnąć?

Kiedy więc warto sięgnąć po BCAA? Przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na rozroście mięśni. Nieważne, czy jesteśmy stałymi bywalcami siłowni, czy też dopiero zaczynamy naszą przygodę ze sportem. Jeśli zależy nam na rozbudowie muskulatury, to BCAA warto włączyć do swojej diety.

To suplement, który pomoże nam także zapanować nad stresem. Jeżeli ćwiczymy, a mamy stresującą pracę, to tym bardziej BCAA powinno zagości w naszym menu przed i potreningowym.

BCAA – skutki uboczne

BCAA jest bezpiecznym, przebadanym suplementem. Tak jak każdy inny preparat ma jednak skutki uboczne. Choć wynikają one przede wszystkim z niewłaściwego, czyli nadmiernego dawkowania BCAA, warto o nich wiedzieć. Zbyt duże dawki prowadzą bowiem do zaburzenia pracy nerek oraz wątroby. Może dojść także do zahamowania wchłaniania innych aminokwasów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA