Dlaczego lepiej nie nakłaniać dzieci do przejścia na dietę? Zdrowe nawyki to podstawa

Ograniczenia wprowadzane do dziecięcego jadłospisu są nieefektywne i mogą prowadzić do poważnych zaburzeń w dorosłym życiu.

Nic dziwnego, że zależy ci na tym, by twoje dziecko jadło zdrowo. To bardzo dobrze, o ile nie robisz mu krzywdy. Kwestie żywienia pociech to bardzo delikatna sprawa. Należy unikać zabraniania, ale też stosowania systemu nagród w postaci słodyczy i słonych przekąsek. Zakaz sprawi, że dziecko zapragnie zjeść ten produkt, nagroda z kolei spowoduje, że zacznie gloryfikować niezdrowe jedzenie.

Przede wszystkim nie powinno się wmawiać dziecku, że jedzenie dzieli się na złe i dobre. Tworzenie żywieniowych zakazów prowadzi do skomplikowanej relacji z jedzeniem w przyszłości. Dzieci odbierają to tak, że jeśli polegną i sięgną po coś niewłaściwego, automatycznie staną się słabe. W efekcie zaczną winić się za problemy z silną wolą i samokontrolą, co może stanowić kłopot w dorosłym życiu. 

Zdrowe podejście to podstawa właściwych nawyków

Zamiast męczyć swoje dziecko dietą, zadbaj o to, by regularnie spożywało zbilansowane posiłki. Wpajanie dobrych nawyków w dzieciństwie odgrywa kluczową rolę w dążeniu do zdrowego życia i szczupłej sylwetki. Jeśli niepokoi cię waga twojej pociechy, wprowadź do rozkładu dnia więcej aktywności fizycznej.To pomoże spalić kalorie bez specjalnych wyrzeczeń żywieniowych 

Skup się na zdrowiu, nie na wadze dziecka

Poświęcenie całkowitej uwagi utracie kilogramów przez dziecko może mieć negatywny wpływ na to, jak będzie postrzegało swoje ciało w przyszłości. Podążanie tym tropem najpewniej doprowadzi do poważnych zaburzeń odżywiania i ciągłej kontroli przyjmowanych pokarmów. Dotyczy to głównie dziewcząt, ale coraz częściej pojawia się również wśród chłopców.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.