Zastanawiasz się, od czego marskość wątroby? Pewnie pierwsze do głowy przychodzi ci nadużywanie alkoholu. Tak, alkohol jest jedną z głównych toksyn, które wywołują marskość wątroby. Ale nie jedyną. Przyczyn marskość wątroby jest wiele. Nie wszystkie dają objawy szybko. Wiele z nich może być długo niezauważalna, a gdy już zdiagnozujemy chorobę okazuje się, że jesteśmy w zaawansowanym stadium choroby.
Wtedy niestety szybko dochodzi do problemów z zachowaniem sprawności metabolicznej, zwiększa się ciśnienie w żyle wrotnej, a także zmniejsza się przepływ krwi przez miąższ wątrobowy. Może to wywołać obrzęki całego ciała. Warto wiedzieć, że marskości wątroby sprzyjają problemy metaboliczne oraz niedobory witamin i minerałów w organizmie.
Przyjrzymy się na początek jednak przyczynom marskości wątroby. Możemy je podzielić na marskość pozapalną (jest ona wywołana na przykładem powirusowym zapaleniem wątroby), marskość na skutek nadużywania wieloletniego alkoholu, marskość zatoinową (gdy dochodzi do przewlekłej niewydolność krążenia), marskość żółciową (pojawia się podczas przedłużającego się zaburzenia w odpływie żółci), marskość wywołana działaniem leków oraz marskość na skutek chorób immunologicznych.
Objawy marskości wątroby często długo nie budzą naszych wątpliwości. Przez długi czas może być to na przykład wyłącznie utrata apetytu. Z czasem tracimy na wadze, pojawia się nietolerancja na pewne pokarmy, na przykład smażone, pieczone czy tłuste. Może pojawić się także skłonność do zaparć, częste biegunki, nudności. Niekiedy chorzy w pierwszym etapie skarżą się na apatię, senność. Następnie pojawia się oliwkowe, później żółte zabawienie skóry i twardówek oczu. Powiększa się obwód brzucha i występują częste wzdęcia.
Występują też tak zwane naczyniaki pajączkowate na skórze, rumień dłoni i dłoniowych stron opuszek palców. Może pojawić się ból w prawym podżebrzu. Czasem dochodzi do krwawień z błon śluzowych – na przykład przy myciu zębów.
Natomiast gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium narasta jawna skaza krwotoczna. Jest to konsekwencja upośledzenia wytwarzania przez wątrobę protrombiny. W skrajnych sytuacjach dochodzi do śpiączki – tak zwanej metabolicznej śpiączki wątrobowej. Jest to wyraz toksycznego uszkodzenia mózgu.
Diagnostyka marskość wątroby rozpoczyna się od solidnego wywiadu z chorym. Lekarz analizuje objawy, dopytuje o szczegóły i zleca komplet badań laboratoryjnych. Analizując wyniki często zleca też próby czynnościowe, które mają za zadanie określić wydolność wątroby.
Diagnosta może też zlecić biopsję wątroby i badanie histopatologiczne pobranej próbki. W ten sposób szybciej i łatwiej określić stadium zaawansowania choroby.
Leczenie marskości wątroby to przede wszystkim walka o zahamowanie choroby. Niestety nie jest możliwe odwrócenie jej skutków. Im szybciej więc zdiagnozujemy marskość choroby, tym lepiej.
Leczenie marskości wątroby to na początku wsparcie upośledzonej wątroby. Wygląda to różnie. Jest to zależne od uszkodzeń, które już nastąpiły. Decyduje o tym oczywiście lekarz. Sami nie jesteśmy w stanie określić potrzebnego leczenia ani tym bardziej go zrealizować. Następnie pozbywamy się przyczyn marskości wątroby. Warto wiedzieć, że leczenie marskości wątroby powinniśmy łączyć z odpowiednią dietą na marskość wątroby. To dieta, w której wykluczamy tłuszcze, natomiast spożywamy dużo białka, cukrów prostych, witamin i związków mineralnych.
Ważnym elementem leczenia marskości wątroby jest także oszczędzający tryb życia, wyeliminowanie czynników takich jak alkohol. Zapobieganie jest kluczowe w leczeniu marskości wątroby.