Kwas linolowy wspomaga odchudzanie. Gdzie występuje i jak go dawkować?

Kwas linolowy, inaczej CLA, jest częstym składnikiem preparatów na odchudzanie oraz środków zapobiegających miażdżycy. Wykazuje jednak wiele innych właściwości. Jakich? Dowiedz się, jak dawkowanie kwasu linolowego jest właściwe i gdzie występuje kwas linolowy.

Kwas linolowy – występowanie

CLA, czyli sprzężony kwas linolowy, to bardzo wartościowy związek. Występuje w produktach żywnościowych. Jednak powinniśmy dawkować go ostrożnie. Przede wszystkim warto jednak wiedzieć, że to nienasycony kwas tłuszczowy, pochodzenia zwierzęcego. Nasz organizm nie wytwarza go samodzielnie, musimy dostarczać go razem z pożywieniem.

Kwas linolowy może występować jako cis lub trans. Nie ma jednak nic wspólnego z niezdrowymi kwasami tłuszczowymi typu trans. Nie powstaje bowiem z utwardzanych olejów roślinnych. Jest wytwarzany naturalnie, w przewodzie pokarmowym tak zwanych przeżuwaczy lub w ich gruczołach mlecznych. Jak nie trudno więc się domyślić jest obecny w produktach pochodzenia zwierzęcego – w nabiale i czerwonym mięsie. Konkretniej kwas linolowy występuje w wołowinie, wieprzowinie, cielęcinie, jagnięcinie, koninie i baraninie. Jest obecny także w serach, przede wszystkim znajdziemy go w parmezanie, Grana Padano i cheddarze. Występuje także w pełnotłustym nabiale, na przykład w twarogu, tłustym mleku, jogurtach, serach kozich, serach żółtych, serach pleśniowych i maśle.

Najwięcej kwasu linolowego znajdziemy w mięsie, a szczególnie w wołowinie. Powinna się więc ona znaleźć w naszej diecie. Kwas linolowy ma bowiem wiele cennych dla naszego organizmu właściwości.

Kwas linolowy – właściwości

Kwas linolowy wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Badania potwierdziły, że skutecznie zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi, a nawet ogranicza wystąpienia przerzutów. Zauważono także jego korzystny wpływ również w przypadku raka jajnika, jelita grubego i czerniaka.

Ponadto CLA ma właściwości przeciwmiażdżycowe. Hamuje bowiem utlenianie się cholesterolu, a na skutek tego nie odkłada się tak zwana blaszka miażdżycowa, która jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Dodatkowo kwas linolowy obniża ciśnienie tętnicze krwi i podnosi dobry cholesterol – czyli HDL.

Warto też wiedzieć, że jedną z właściwości kwasu linolowego jest podnoszenie naszej odporności. Zwiększa on liczbę ochronnych immunoglobulin, czyli przeciwciał, które wspierają nasz układ immunologiczny.

Jego właściwości docenią także cukrzycy. Kwas linolowy podnosi wrażliwość tkanek na insulinę. Musimy jednak pilnować, aby nie przekraczać dawki 3 g na dobę.

Kwas linolowy – działanie, wykorzystanie

Wykorzystywanie kwasu linolowego jest szerokie. Jego działanie jest doceniane zarówno w kosmetyce, jak i codziennej diecie. Czemu zawdzięcza takie zainteresowanie? Zawiera bowiem nawet 100 razy większe niż witamina E właściwości antyoksydacyjne. To sprawia, że tak chętnie dodają go do kosmetyków producenci, a lekarze zauważają poprawę u pacjentów z nowotworami.

Zaskakujące może być jednak częste stosowanie go także przez sportowców. Okazuje się, że  syntezowany z oleju słonecznikowego kwas linolowy bardzo często trafia także do suplementów diety. Świetnie wpływa bowiem także na spalanie tkanki tłuszczowej. Przy okazji zapobiega on jej powstawaniu. Kwas linolowy działa na organizm nie tylko, gdy ten pozostaje w ruchu, lecz także gdy jest w spoczynku.

CLA kwas linolowy na odchudzanie

Skoro działa na spalanie tkanki tłuszczowej, to działa także na odchudzanie. Suplementując go, gdy borykamy się z nadmiarem kilogramów na pewno usprawnimy metabolizm, poprawimy przemianę tłuszczów w organizmie, a także zredukujemy magazynowanie trójglicerydów w tkance tłuszczowe.

Kwas linolowy – dawkowanie, przeciwwskazania

Jeśli chodzi o dawkowanie kwasu linolowego, to nie powinniśmy przekraczać zalecanej dawki. Wynosi ona 3 gramów dziennie. W przeciwnym razie możemy nabawić się nudności, biegunki czy w dalszych konsekwencjach stłuszczenia wątroby.

Związek ten jest uznawany za bezpieczny. Jednak warto wiedzieć, że nie powinniśmy przyjmować go dłużej niż siedem miesięcy. Nie zaleca się go stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią. Co nie zmienia faktu, że nawet w tych stanach jest on bezpieczny dla zdrowia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA