Glistnik leczy kurzajki i łagodzi stany zapalne. Poznaj właściwości i działanie jaskółczego ziela

Glistnik, nazywany też wymiennie jaskółczym zielem, to roślina, która rośnie niemal wszędzie. Spotkamy ją nawet w przydrożnych rowach czy na łąkach. Skoro jest tak łatwo dostępna, warto poznać właściwości i działanie glistnika. Jaskółcze ziele może być bowiem wykorzystywane do leczenia naprawdę wielu dolegliwości. Jakich?

Glistnik – właściwości i działanie

Nigdy nie słyszałeś o glistniku? Nie dziwi nas to wcale. Kiedy zachwycamy się popularną miętą czy rumiankiem, pomijamy zupełnie jaskółcze ziele. Niewiele osób je zna, naprawdę garstka zdaje sobie sprawę z tego, że jest to tak samo popularna na łąkach roślina jak wspomniany rumianek. Natomiast każdy, kto choć raz miał do czynienia z tym zielem z pewnością potwierdzi – wykazuje ono wiele leczniczych właściwości.

Przede wszystkim należy wspomnieć o działaniu glistnika, które polega na leczeniu wszelkich zmian skórnych. To zdecydowanie najskuteczniejszy sposób na leczenie kurzajek. Gdy mamy długo gojącą się ranę, glistnik pomoże błyskawicznie. Borykasz się z ropnymi zmianami trądzikowymi? Także wypróbuj jaskółcze ziele!

Okazuje się jednak, że to nie jedyne właściwości jaskółczego ziela. Działanie lecznicze glistnika wykracza daleko poza leczenie problemów skórnych. Przede wszystkim łagodzi bóle miesiączkowe, działa w tym wypadku rozkurczowo. To silne działanie przeciwbólowe i rozkurczowe pomoże nam także złagodzić dolegliwości trawienne. Musimy jednak zachować zdrowy rozsądek, bo przyjmowanie glistnika w nadmiernych ilościach, niestety może wywołać odmienny skutek. Możemy się zatruć.

Ponadto sok z glistnika ma także udowodnione działanie bakteriobójcze i wirusobójcze. Będzie więc świetnym środkiem wspomagającym i zapobiegającym w przypadku przeziębienia. Ale nie tylko! Badania wykazały, że wpływa także na pozbycie się wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, który zwykle odpowiada za wspomniane kurzajki.

Dodatkowo jaskółcze ziele jest także bogatym źródłem alkaloidów. Warto tu wymienić choćby takie składniki jak: chelidoninę, chelerytrynę, koptyzynę i sangwinarynę. Wszystkie one wykazują działanie przeciwnowotworowe. Sprawdzają się przede wszystkim w profilaktyce antyrakowej, jednak niedawno przeprowadzone badania na myszach pokazały, że jeden z alkaloidów – konkretnie chelidonina – to skuteczne rozwiązanie w leczeniu raka trzustki.

Co jeszcze warto wiedzieć o jaskółczym zielu? Glistnik działa jeszcze przeciwalergicznie. Okazuje się, że może także zmniejszyć lub w ogóle znieść wstrząs anafilaktyczny czy histaminowy. Z pewnością tak bogate i cenne właściwości budzą kolejne pytanie – czy glistnik na odchudzanie także jest tak skuteczny?

Glistnik na odchudzanie niestety nie działa. Wprawdzie wykazuje wiele cennych właściwości, które pomagają w pracy naszego układu trawiennego – ma działanie moczopędne, żółciopędne i ułatwiające wypróżnienia – jednak sam w sobie nie wpływa na proces odchudzania. Może oczyścić organizm, ale w odchudzaniu bezpośrednio nam nie pomoże.

Glistnik – wykorzystanie. Jak spożywać glistnik?

Wykorzystanie glistnika może być wszelakie. Jaskółcze ziele, tak jak wspomnieliśmy, zazwyczaj stosujemy na zainfekowane miejsca na skórze. W tym wypadku najlepiej wykorzystywać łodygi ziela. Łamiemy je na pół, a sokiem, których z nich wycieknie, smarujemy zmienione chorobowo miejsca. Efekty są widziane niemal gołym okiem.

Gdy chcemy stosować glistnik na problemy trawienne, powinniśmy pić regularnie nalewkę lub napar z jaskółczego ziela. Glistnik w takim wypadku wykaże właściwości rozkurczające i moczopędne. Płynne wykorzystanie glistnika sprawdza się także w przypadku bólu miesiączkowego.

Warto też wiedzieć, glistnik jest coraz częściej wykorzystywany takż fitoterapii. Wspomniane alkaloidy izochinolinowe, a szczególnie chelidonina, chelerytryna, sangwinaryna i berberyna, wykazują zbawienny wpływ na organizm człowieka. Rozluźniają, działają przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie oraz przeciwbakteryjnie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA