Jak sobie radzić z lękiem przed koronawirusem? 12 sposobów na opanowanie emocji, zalecanych przez lekarzy

Nowe okoliczności, z którymi musimy się obecnie zmierzyć mogą wywoływać poczucie lęku i dezorientacji. Panika zdecydowanie nam nie służy, warto dlatego poznać i opanować techniki, które pozwolą nam jej uniknąć.

Zapanowanie nad lękiem, zwłaszcza w nowej sytuacji, która dotyczy naraz wielu osób, nie jest łatwym zadaniem. Ogarniająca nas panika zdecydowanie nie pomoże w walce z wirusem, a może negatywnie wpłynąć na nasz stan zdrowia i samopoczucie. Dla magazynu "Popsugar" wypowiedzieli się eksperci, którzy zgodnie twierdzą, że przy powstrzymaniu lęku bardzo ważne jest zachowanie tych 12 kroków.

Jak sobie poradzić z lękiem przed wirusem? 

Koronawirus stanowi zagrożenie nie tylko dla naszego ciała, lecz także prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu i emocji. Na zwiększony lęk i napady paniki jesteśmy narażeni wszyscy, bez względu na to, czy cierpimy z powodu zaburzeń psychicznych. Zmierzenie się z zagrożeniem na taką skalę wymaga podjęcia specjalnych kroków. Według specjalistów, wprowadzenie tych dwunastu zasad może pomóc w opanowaniu stresu.

  1. Oswojenie lęku - postaraj się zaakceptować sytuację i zrozumieć swój niepokój - musisz zdać sobie sprawę z obecności lęku. "Udawanie, że się nie boisz może tylko pogorszyć sytuację i paradoksalnie zwiększyć twój lęk" - zauważa psycholog dr Carla Manly w rozmowie z "Popsugar". Zaakceptuj, że lęk dotyczy również ciebie, zastanów się, czego boisz się w tej sytuacji najbardziej. 
  2. Ćwicz głębokie oddechy - gdy poczujesz zbliżającą się falę lęku, usiądź wygodnie, zamknij oczy i wdychaj głęboko powietrze nosem, wydychając je ustami. Spróbuj przenieść swoją koncentrację na stopy - takie świadome "odczuwanie" tej części ciała potrafi nas uziemić i wyzbyć się ataku narastającej paniki,
  3. Ograniczaj media społecznościowe i wiadomości - informacje płynące z całego świata przez różne kanały mogą porządnie przytłoczyć. Eksperci stwierdzili, że powinniśmy się ograniczyć do maksymalnie trzech informacji dziennie. Media społecznościowe wykorzystujmy do kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. 
  4. Pamiętaj o codziennej rutynie - narzucenie sobie codziennego planu dnia jest bardzo potrzebne, zwłaszcza, jeśli pracujemy zdalnie z domów. Bardzo ważne jest, abyśmy potrafili oddzielić życie prywatne od zawodowego, przy jednoczesnym zachowaniu rytmu dotychczasowego życia.
  5. Zarezerwuj czas na medytację - techniki medytacyjne, czy modlitwa potrafią doskonale wyciszyć i pozwolić opanować nagromadzony stres. Wyznaczmy sobie godzinę dziennie na odprężające techniki.
  6. Prowadź dziennik - nie jest to może metoda dla każdego, ale potrafi naprawdę pomóc. Zapisywanie swoich myśli odciąży naszą głowę od natłoku myśli i pozwoli na uwolnienie nagromadzonych emocji.
  7. Pamiętaj o aktywności fizycznej - endorfiny wydzielane podczas ćwiczeń pomogą nam w zmniejszeniu poziomu lęku i stresu. Skupienie się na poprawnym wykonaniu treningu oderwie nas na chwilę od skupiania się na napływających wiadomościach.
  8. Jeśli masz taką możliwość, wyjdź na zewnątrz - spędź trochę czasu w ogrodzie, pamiętaj, aby wystawiać twarz na promienie słoneczne, aby w skórze wytwarzała się witamina D. Dodatkowo ruch na świeżym powietrzu ma działanie terapeutyczne.
  9. Pamiętaj o rozmowach z bliskimi - wspólna wymiana opinii na temat bieżącej sytuacji, obejrzenie filmu i dyskusja o nim, gry planszowe... możliwości jest naprawdę dużo, a poczucie przynależności do grupy oraz wsparcie rodziny i przyjaciół jest niezbędne.
  10. Skróć czas dostępu do mediów społecznościowych - przebywanie całymi dniami w domu może wywoływać poczucie niepokoju; jeśli naszym planem jest ucieczka w Facebooka, Instagrama czy inne portale, pamiętajmy, że nie jest to dobre wyjście z sytuacji. Zamiast zwiększonych godzin w sieci, przeczytaj książkę, którą zawsze odkładałeś na potem. Zbyt długie przebywanie w sieci zwiększa poziom niepokoju.
  11. Skoncentruj się na rzeczach, które masz pod kontrolą - poczucie bezsilności towarzyszące nam podczas oglądania wiadomości ma bardzo destrukcyjny wpływ na nasze samopoczucie. W tej sytuacji ważne jest znalezienie rzeczy, które ciągle są pod naszą kontrolą. 
  12. Pamiętaj, że wkrótce zagrożenie minie - chociaż bardzo trudno jest nabrać dystansu i powtarzać sobie, że obecna sytuacja jest przejściowa, to uświadamianie sobie takiego stanu rzeczy jest bardzo ważne. Kryzysy dopadały ludzkość na każdym etapie - a nic nie trwa wiecznie. 

Jak zacząć ćwiczyć jogę w domu? Zobacz trening dla początkujących:

Zobacz wideo Jak zacząć ćwiczyć jogę w domu? Zobacz trening dla początkujących
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.