Rowerek stacjonarny pomaga szybko zrzucić zbędne kilogramy? Jak jeździć, żeby schudnąć?

Rower stacjonarny to świetne urządzenie, który możemy wykorzystywać do różnych celów treningowych. Sprawdzi się jako element rozgrzewki, jako część treningu aerobowego, lecz także jako całkowicie samodzielny trening. Na dodatek możemy kupić własny rowerek stacjonarny i ćwiczyć w domowym zaciszu. Ale jak szybciej schudnąć, jeżdżąc na rowerze stacjonarnym?

Rowerek stacjonarny – jak jeździć, żeby schudnąć?

Rowerek stacjonarny przy swoich licznych zastosowaniach treningowych jest jednak najczęściej wybierany do przeprowadzenia treningów odchudzających. Nic dziwnego więc, że zazwyczaj zastanawiamy się nad tym, jak jeździć, żeby schudnąć.

Rowerek stacjonarny na początek poprawi naszą ogólną sprawność organizmu. Tyczy się to przede wszystkim wydolności płuc oraz szybszego krążenia. Gdy wspomożemy tak organizm początkowymi treningami, szybciej schudniemy w następnych etapach.

Pamiętaj, aby zawsze ćwiczyć, jeżdżąc w lekko pochylonej pozycji. Przyspieszaj tempo wraz ze wzrostem wydolności i umiejętności. To jak pedałujesz jest mniej istotne. Można to robić na siedząco lub na stojąco, a nasze tętno cały czas powinno utrzymywać się na poziomie 75-85 proc. tętna maksymalnego. Po tych wstępnych radach przejdźmy do wskazówek, jak szybciej schudnąć, jeżdżąc na rowerze stacjonarnym?

Jak szybciej schudnąć jeżdżąc na rowerze stacjonarnym?

Musisz uzbroić się w cierpliwość. Nawet codzienny trening na rowerze stacjonarnym nie przyniesie pożądanych skutków, jeśli nie będzie on odpowiednio długi. Twoja codzienna aktywność na rowerze stacjonarnym musi trwać dłużej niż 30 minut. Dopiero po takim czasie – zakładając, że utrzymasz tętno na stałym poziomie, około 75 proc. – zaczniesz spalać tkankę tłuszczową. Po pół godzinie treningu wyczerpują się bowiem zapasy glikogenu i rozpoczynasz właściwe spalanie. Twój trening powinien więc trwać około 45 minut. Następnie wykonujesz jeszcze ćwiczenia rozluźniające, studzisz mięśnie.

Twoje tętno podczas ćwiczeń powinno wynosić 120-140 uderzeń na minutę. Wspominamy kolejny raz o tętnie, bo to kluczowe, jeśli chcemy szybciej schudnąć, jeżdżąc na rowerze stacjonarnym. Warto więc wyposażyć się w urządzenie, które będzie miało ekran z montowanym komputerem i takie wartości będzie pokazywało nam podczas ćwiczeń.

Twój trening redukcyjny powinieneś wykonywać cały czas w stałym tempie, ustawiając maszynę na małe obciążenie. Duży opór i duże obciążenie nie jest wskazane, jeśli nie chcesz budować masy mięśniowej.

Pamiętaj, że po pewnym czasie twój organizm przyzwyczai się do wysiłku, a ty przestaniesz zauważać efekty jazdy na rowerku stacjonarnym. To jasny sygnał dla ciebie. Wykorzystaj wtedy możliwości urządzenia, za pomocą parametrów zwiększ intensywność treningu. Podkręć, jednym zdaniem, tempo. Gdy masz problem z utrzymaniem jednej prędkości, możesz zmienić swój cel. Wydłuż trasę, którą chcesz pokonać. Urządzenie powinno być też zaopatrzone w licznik kilometrów.

Innym rozwiązaniem w treningu redukcyjnym na rowerku stacjonarnym jest wprowadzenie treningu interwałowego. Polega to na pedałowaniu w różnych cyklach, o różnej intensywności. Okresy bardzo intensywnego pedałowania, przeplatasz tym o umiarkowanym tempie. Z czasem wydłużasz intensywne okresy kosztem tych „przerw” o mniej intensywnym tempie.

Ile kalorii spalisz podczas jazdy na rowerku stacjonarnym?

Jeżdżąc spokojnie przez 60 minut spalisz około 441 kcal. To bardzo dużo! Im szybsze będzie twoje tempo, tym oczywiście spalisz tych kalorii więcej. Zakładając jazdę szybkim tempem, utrzymując tętno na poziomie 75 proc., podczas 40-minutowego treningu możesz spalić nawet 600-700 kcal.

Rowerek stacjonarny – efekty po miesiącu

A jakich efektów po miesiącu jazdy na rowerku stacjonarnym możemy oczekiwać? Oczywiście poza spalonymi kaloriami i kilkoma kilogramami mniej? To trening wytrzymałościowy, więc już po miesiącu efektem będzie znacznie większa wydolność serca. Poprawi się nasza wytrzymałość, rozbudujemy mięśnie nóg, ukształtujemy i zarysujemy pupę. Ponadto poprawimy samopoczucie i wpłyniemy na całą naszą kondycję. Już miesiąc regularnych treningów przyniesie nam poprawę ukrwienia całego organizmu!

Więcej o: