Dieta planetarna pomoże zadbać nie tylko o zdrowie, ale też o planetę. Zasady? Naprawdę łatwe

Innowacyjna dieta planetarna zyskała poparcie wielu dietetyków i ekspertów zajmujących się racjonalnym żywieniem. Ten sposób żywienia sprzyja planecie i jest w stanie pokryć nasze zaporzebowanie kaloryczne, dostarczając przy tym wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Gdy pojawiają się nowe diety, zwykle nie utrzymują się one długo na fali popularności. Powodem jest głównie to, że dają krótkotrwałe efekty. Dieta planetarna nie tylko przyczynia się do lepszego stanu naszej planety, ale też pokrywa zapotrzebowanie wynoszące 2500 kalorii dziennie. Tego nie uzyskasz na słynnej diecie sokowej czy kapuścianej. Nie bez powodu to właśnie dieta planetarna cieszy się dobrą opinią dietetyków i ekspertów w dziedzinie zdrowego życia.

Dieta planetarna z powodzeniem może stać się stylem życia

Ten rodzaj diety skupia się na żywności pochodzenia roślinnego i jest ubogi w pokarmy odzwierzęce. Dieta planetarna dostarcza wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz ogranicza ilość oczyszczonych ziaren zbóż w jadłospisie. Wyklucza żywność wysokoprzetworzoną i nie dopuszcza dodatków cukru.

Owoce, warzywa i zdrowe przekąski
Owoce, warzywa i zdrowe przekąski fotolia.com

Opublikowany w zeszłym roku raport Komisji EAT-Lancet wykazał, że dieta planetarna może przynieść korzyści na całym świecie zarówno dla zdrowia jednostki, jak i całej planety. W przeciwieństwie do wielu nowych sposobów żywienia, dieta planetarna koncentruje się na czymś więcej niż na indywidualnym zdrowiu.

Komisja zgromadziła 37 wiodących światowych naukowców z 16 krajów w dziedzinach zdrowia ludzkiego, rolnictwa, nauk politycznych oraz zrównoważonego rozwoju środowiska, aby opracować globalne cele naukowe w zakresie zdrowej diety i zrównoważonej produkcji żywności. Ich wytyczne odnoszą się do głównej funkcji rolnictwa w napędzaniu zmian klimatu, niszczenia dzikiej przyrody oraz zanieczyszczenia rzek i oceanów.

Jak przejść na dietę planetarną?

Wbrew pozorom dieta planetarna jest stosunkowo łatwa do wprowadzenia i nie wymaga dużych zmian w jadłospisie. Zdrowa dieta planetarna jest w dużej mierze oparta na owocach i warzywach, dlatego większa część białka pochodzi z roślin strączkowych i orzechów.

Mleko i produkty mleczne powinny być przyjmowane w ilości nie większej niż 500 g na dobę. Kilka razy w tygodniu powinno się uwzględnić w jadłospisie ryby i alternatywne źródła kwasów tłuszczowych omega-3. Spożycie drobiu i jaj powinno być umiarkowane, zaś mięsa czerwonego - niskie. 

Węglowodany powinny pochodzić głównie z pełnych ziaren zbóż, z ograniczeniem spożycia rafinowanych ziaren zbóż. W diecie planetarnej cukier dodany i inne substancje słodzące zostały ograniczone do maksymalnie 6 łyżeczek na dobę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.