Ból łydek jest bardzo powszechną dolegliwością. Jakie są przyczyny bólu łydek? Poznaj domowe sposoby na ból łydek

Ból łydek często wiąże się z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych. Ale to nie jedyna przyczyna tego stanu. Nie kiedy może to być objaw grypy, innym razem zmęczenia. Dowiedz się więcej o bólu łydek i sprawdź, jakie domowe sposoby na ból łydek przyniosą ci ulgę.

Przyczyny bólu łydek

Ból łydek jest bardzo częstą przypadłością. Najczęściej zdarza się po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym, przepracowaniu. U najmłodszych – w wieku 6-9 lat – zdarza się podczas skoków wzrostowych. To zupełnie normalne.

Niestety przyczyną bólu łydek jest także często nieprawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Wtedy pojawiają się obrzęki, zmiany skórne. U niektórych występuje odczuwanie ciepła lub zimna w miejscu bólu. Wszystko to zazwyczaj dotyczy tylnej ściany łydki, ból umiejscowiony jest od kolana w dół aż do kostki.

Jeszcze inną przyczyną bólu łydek może być infekcja o podłożu wirusowym. W takim wypadku często pojawia się dodatkowo podwyższona temperatura, katar i kaszel. Niczym nie różnią się te objawy od typowej grypy czy przeziębienia. Powinniśmy odczuwać zaniepokojenie dopiero wtedy, gdy pojawiają się trudności z chodzeniem lub ból łydek nie mija wraz z ustąpieniem pozostałych objawów.

A jeśli dużo trenujemy, ból łydek może mieć swoją przyczyną w zakwasach. Te pojawiają się, gdy niewłaściwie rozgrzejemy ciało przed ćwiczeniami lub po dłuższej przerwie w treningach. Niekiedy ból łydek może być związany z mikrourazami, których doświadczyliśmy podczas aktywności fizycznej.

Poważną dolegliwością jest natomiast zakrzepica żył głębokich. Ona także może dawać objaw w postaci bólu łydek. Gdy towarzyszy nam ciepło w okolicach łydek, pojawia się poważny obrzęk, nie powinniśmy zwlekać. Natychmiast należy uda się do lekarza.

Ostatnią przyczyną bólu łydek może być przewlekła niewydolność żylna, czyli tendencja do powstawania żylaków. Nie można tego jednak lekceważyć, ból także z czasem może być nie do zniesienia. W takim wypadku na pewno należy skonsultować z ekspertem, co warto zrobić i jak leczyć żylaki.

Często jednak zanim trafimy do lekarza, szukamy domowych sposobów na ból łydek. Co więc na ból łydek nam pomoże?

Co na ból łydek? Domowe sposoby na ból łydek

Podkreślmy raz jeszcze, leczenie bólu łydek jest zależne od przyczyny naszej dolegliwości. Maści na ból łydek nie pomogą nam w przypadku zakrzepicy czy prozaicznych zakwasów. Nic nie dadzą także w przypadku infekcji wirusowej. A w pozostałych przypadkach?

Na pewno ulgę przyniesie nam odpoczynek. Warto kilka dni zostać w domu, odpoczywać, relaksować się, pić dużo ciepłej herbaty, wyeliminować wszystkie produkty sprzyjające odkładaniu się wody w organizmie – na przykład sól i słone przekąski.

Na nadmierne przeciążenie łydek wywołane treningiem czy nagłą wzmożoną aktywnością na pewno pomogą masaże oraz natryski naprzemiennie raz z zimnej, raz z ciepłej wody. To znacząco usprawni krążenie i osłabi ból.

Ci, którzy borykają się z żylakami powinni spróbować maści na ból łydek. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów bez recepty. Pomocne będą one także w leczeniu bólu łydek wywołanych zakwasami. Nie pozbędziemy się go zupełnie, ale poczujemy ulgę. Warto wybierać maści i żele z wyciągiem z arniki czy z kasztanowca.

Jak rozciągnąć mięśnie łydek?

Na pewno lepiej niż leczyć jest zapobiegać. Przed bólami łydek uchronią nas w dużej mierze ćwiczenia rozciągające. Poniżej przygotowaliśmy krótką instrukcję. Potrzebujesz jedynie krzesła i wygodnych, przewiewnych ubrań.

Na początek oprzyj dłonie na siedzeniu krzesła. Następnie przyjmij pozycję pompki, pochyl się nad krzesłem. Zwróć uwagę na to, aby stopy były cały czas przyklejone do podłogi i skierowane w kierunku krzesła. Nogi trzymaj cały czas złączone. Napnij mocno łydki, zatrzymaj pozycję na pół minuty. Rozluźnij się i pochyl jeszcze raz, tym razem głębiej, nad krzesłem. Wszystko powtórz kilka razy. Takie ćwiczenie wykonuj podczas każdego rozciągania po treningu. Możesz też wprowadzić je do codziennej, porannej gimnastyki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA