Masz problemy ze snem i nadwagą? Bezsenność może wiązać się z otyłością w zaskakujący sposób

Bezsenność może być naprawdę uporczywym problemem. Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu; wpływa m.in. na nasz układ odpornościowy i metabolizm. Co zrobić, jeśli mamy problemy ze snem?

Właściwa porcja snu w ciągu doby jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Efektywny sen ma wpływ na nasze samopoczucie i wszystkie procesy zachodzące w ciele, w tym odkładanie się tkanki tłuszczowej. Z pomocą mogą przyjść ćwiczenia, które działają jednocześnie na redukcję zbędnych kilogramów i zdrowy sen.

Zły sen i nadwaga - jakie są zależności?

W wywiadzie dla "Daily Mail" dr Michael Mosley wyjaśnił, jakie są zależności pomiędzy snem a otyłością. Okazuje się, że problemy z nadwagą często występują u osób, które chrapią. Jak to możliwe? Nocne chrapanie powoduje przerwy we śnie, co z kolei skutkuje zaburzeniami hormonów apetytu i wzrost poziomu cukru we krwi. Efekt? Odkładająca się tkanka tłuszczowa. Jedną z częstych przyczyn bezsenności jest... nadwaga. Według badań przeprowadzonych przez King's College London, osoby, które cierpią na problemy ze snem spożywają dziennie średnio 385 kalorii więcej, niż osoby wyspane. W taki sposób brak snu przyczynia się do rosnącej wagi. Jak wyjść z błędnego koła?

Jak walczyć z nadwagą? 

Gdy walczymy jednocześnie z problemem ze snem oraz zbędnymi kilogramami, trudno jednoznacznie określić, czego chcemy się pozbyć najpierw. Odpowiedzią może być intensywny trening i odpowiednia dieta odchudzająca. Spróbuj znaleźć odpowiedni plan żywienia oraz ograniczyć fast foody i słodycze. Zdrowa dieta i ćwiczenia są kluczem do utrzymania sylwetki. Oto przykładowe ćwiczenia, które mogą ci pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów:

  • Plank - doskonałe ćwiczenie wytrzymałościowe; im dłużej wytrzymasz w pozycji, tym więcej spalisz tłuszczu.
  • Brzuszki - standardowa metoda spalania tkanki tłuszczowej z brzucha. 
  • Pompki - możesz wykonać klasyczne lub na ugiętych kolanach, jeśli twoja kondycja nie pozwala jeszcze na prawidłowe ukończenie trudniejszej wersji.
  • Wykroki - plecy trzymaj prosto, ręce umieść na biodrach. Zrób krok jedną nogą do przodu, jednocześnie uginając ją w kolanie. Wróć do wyjściowej pozycji.
  • Przysiady - stań w lekkim rozkroku, skrzyżuj ręce wyciągając je na wysokość klatki piersiowej, wykonuj przysiady do momentu ugięcia nóg w kolanach pod kątem prostym.
  • Pompki na poręczach - oprzyj ręce z tyłu o krzesło lub kanapę. Spróbuj w ten sposób wykonać odwrócone pompki. 

Marzy ci się szczupła talia? Wypróbuj nasze ćwiczenia:

Zobacz wideo Marzy ci się szczupła talia? Wypróbuj nasze ćwiczenia
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.