Pierzga pszczela to pokarm dla pszczół. Zastanawiasz się, czemu nagle miałbyś spożywać jedzenie owadów? To zupełnie bezpieczne pożywienie, które dodatkowo jest cennym źródłem białka, składników mineralnych, aminokwasów oraz witamin. Jego prozdrowotne witaminy są niezwykle cenne dla organizmu człowieka.
Skład pierzgi pszczelej to przede wszystkim miód, ślina pszczół i pyłek kwiatowy. Jest to zbita, jednolita masa, którą pszczelarze zbierają w ulach. 1 kg pierzgi pszczelej nie jest łatwy do zdobycia. Wymaga wyczyszczenia nawet 30 ramek z uli.
Co ciekawe – i co może przekona więcej osób, co do skuteczności pierzgi pszczelej – jest ona znacznie droższa od miodu! Kosztuje więcej, ale wykazuje przy tym wiele wartości odżywczych, których miód niestety nie ma lub ma je w śladowych ilościach. Pierzgę kupimy zamkniętą w słoiku. Zwykle ma kolor brązowy i postać niewielkich, brązowych granulek.
Pierzga pszczela zawiera wiele cennych witamin. Są to między innymi witaminy: A, B1, B2, B3, B6, C, PP, E, D, H, K, B12. To także bogactwo minerałów. Pokarm pszczół jest bogaty w żelazo, fosfor, miedź, potas, sód.
Na co pomaga pierzga pszczela? Przede wszystkim świetnie sprawdza się podczas regeneracji organizmu. Warto więc stosować ją po zakończonych infekcjach, chorobach, a także po rekonwalescencji po operacji czy zabiegach. Dodatkowo pierzga skutecznie pobudza do pracy układ nerwowy. Pomaga także w stanach depresyjnych, wzmacnia i niweluje oznaki zmęczenia.
Pierzga pomoże nam także odtruć wątrobę i zminimalizować dolegliwości układu trawiennego. Jeśli masz zaparcia, biegunkę czy wrzody, na pewno przyniesie ci ona ulgę.
To jednak nie koniec jej cennych dla człowieka właściwości. Pierzga pszczela jest także świetnym dodatkiem, a nawet głównym składnikiem domowych maseczek. Pomaga nam nawilżyć i zregenerować skórę. Pobudza produkcję kolagenu, uelastycznia i ujędrnia. Musimy ją jednak odpowiednio dawkować. Jak wygląda dawkowanie pierzgi pszczelej?
Jeśli zależy nam na szybkich efektach pierzgi pszczelej, powinniśmy spożywać około 30-40 g produktu dziennie. To mniej więcej łyżka stołowa każdego dnia. Warto wypijać ją rano, gdy jesteśmy na czczo. Wystarczy dodać łyżkę pierzgi pszczelej do wody i wypić na czczo.
A jak stosować pyłek pszczeli w odchudzaniu? Warto wiedzieć, że pokarm pszczół także w procesie utraty zbędnych kilogramów może być pomocny. Zmniejsza bowiem apetyt i przyspiesza tempo metabolizmu oraz rozpuszczania się komórek tłuszczowych w organizmie. Pyłek zawiera aminokwasy – choćby lecytynę. To dzięki niej spalamy więcej kalorii, a dodatkowo zatrzymuje konwersję cukrów i węglowodanów w tłuszcz
Jak stosować pierzgi pszczelej w odchudzaniu? Opisany przez nas sposób – łyżka produktu rozpuszczona w wodzie i wypita na czczo – na pewno zadziała. Ponadto warto dosypywać łyżeczkę pyłku do jogurtu, płatków śniadaniowych czy tostów. Można dodać też łyżeczkę do napoju lub kawy.
Pierzga pszczela to substancja, która niestety ma przeciwwskazania do stosowania. Przede wszystkim powinni jej unikać wszyscy, którzy mają alergię na produkty pszczele. Nawet jeśli nie mamy uczulenia, to powinniśmy zachować umiar. Warto też skonsultować się z lekarzem, który upewni nas w naszych decyzjach, co do stosowania pierzgi pszczelej.
Nie można pierzgi przedawkować, jednak gdy będziemy spożywali jej zbyt wiele, możemy wywołać efekt przeciwny do założonego – zaczniemy przybierać na wadze. Produkt zawiera bowiem cukier z miodu.