Objawy koronawirusa. Czy wiesz, na co zwrócić uwagę? Ministerstwo Zdrowia udostępniło pomocną grafikę

Z dnia na dzień coraz więcej osób jest zakażonych koronawirusem. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że mamy do czynienia ze światową pandemią. Wiele osób wciąż ulega panice, gdyż nie wie, jak rozróżnić objawy groźnego wirusa od zwykłej grypy.

Wciąż pojawiają się nowe przypadki zachorowania na koronawirusa. Choć w niektórych częściach świata pojawiają się optymistyczne informacje o wyzdrowiałych pacjentach, wciąż wiele z nas żyje w strachu przed zachorowaniem. Nie ulegajmy panice - dowiedzmy się, jak rozróżnić objawy nowej choroby i zwykłej grypy.

objawy koronawirusa
objawy koronawirusa Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia podzieliło się przydatną grafiką

Nowy wirus, z którym mamy do czynienia to SARS-Cov-2, powodujący chorobę o nazwie COVID-19. Objawy koronawirusa różnią się od typowej grypy. Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia bezzwłocznie powinniśmy powiadomić o swoim stanie zdrowia odpowiednią stację sanitarno-epidemologiczną, jeśli:

  • mamy wysoką gorączkę;
  • męczy nas suchy kaszel;
  • występują duszności;
  • mamy problemy z oddychaniem.

Te cztery objawy jednocześnie mogą oznaczać, że zachorowaliśmy na koronawirusa. Należy pamiętać, że telefon musimy wykonać również w sytuacji, gdy mieliśmy kontakt z osobą zakażoną. Jeśli w pobliżu miejsca naszego zamieszkania znajduje się odpowiedni szpital z oddziałem obserwacyjno-zakaźnym lub zakaźnym, bezzwłocznie zgłośmy tam swój problem z objawami wirusa. 

Koronawirus - jakie są statystyki?

Nowa odmiana wirusa przenosi się drogą kropelkową. Lekarze wciąż pracują nad właściwą szczepionką. Według danych statystycznych śmiertelność koronawirusa wynosi jedynie kilka procent. Ciężkie objawy pojawiają się u 15-20% hospitalizowanych, u większości choroba przechodzi łagodnie. Nie należy jednak jej lekceważyć - szczególnie narażone są osoby starsze oraz przewlekle chore. Pamiętajmy, aby obserwować pojawiające się u nas objawy, zwłaszcza, jeśli odbywaliśmy podróże do Włoszech oraz Chin. Niezbędna jest wtedy domowa kwarantanna i codzienna obserwacja i kontrola stanu zdrowia.

Więcej o: