Trening ze skakanką może ci przynieść wiele korzyści. To bowiem nie tylko zabawa, którą pamiętamy z dzieciństwa i czasem obserwujemy na osiedlowych podwórkach, to także wielostawowe ćwiczenie. Wykorzystują je w swoich treningach przygotowawczych choćby bokserzy.
Sama skakanka to oczywiście banalnie prosty przyrząd gimnastyczny. Kawałek sznurka, zakończony dwiema rączkami, które umożliwiają obracanie linki. Wiele osób już zaledwie kilka podskoków potrafi wprawić w zadyszkę i spowodować strugę potu na plecach. Wszystko oczywiście zależy od tego, jak przykładamy się do sportu. Ważne jest zarówno tempo, w którym skaczemy, jak i nasza koordynacja ruchowa. Kiedy nasze ręce „współpracują” z nogami”, możemy pokusić się na bardziej skomplikowane akrobacje.
Zanim przystąpimy do treningu, pamiętajmy jednak o kilku szczegółach. Na początek zwróć uwagę na tworzywo, z którego wykonana jest skakanka. Nie powinien to być zbyt lekki materiał. Gdy nie będziemy czuć żadnej trudności w obracaniu skakanką, równie dobrze możemy skakać bez niej. Lepiej wykorzystywać do treningu ze skakanką te wykonane z rzemienia. Jeśli wciąż są dla nas za lekkie, możemy nasączyć je wodą. Będą cięższe, a nasz trening intensywniejszy.
Możemy też pokusić się o skakanki metalowe. To jednak rozwiązanie dla osób zaawansowanych. Tym początkującym taka skakanka może przysporzyć wiele bólu. Kiedy przypadkowo „oberwiemy” taką metalową linką, będzie nas bolało ciało przez dłuższą chwilę. Nieco lżejsze, a zdecydowanie bezpieczniejsze będą więc skakanki z tworzyw sztucznych.
Pamiętajmy też o długość skakanki. Nie może być ani za długa, ani za krótka. Mierzymy skakanką w ten sposób, że stajemy na niej stopą, idealnie w połowie. Gdy podniesiemy ręce do góry, skakanka powinna sięgać nam do wysokości ugiętych rąk w łokciach. Przy czym ręce trzymamy blisko ciała.
Zastanawiasz się, dla kogo trening ze skakanką? Dosłownie dla każdego! To uniwersalne ćwiczenie, które może wykonać każdy, kto nie odczuwa bolesności w kolanach. Nie bolą cię stawy? Skacz, choćby codziennie!
Przyjrzyjmy się teraz, jak powinien wyglądać przykładowy trening ze skakanką. Na początek przeprowadzamy oczywiście solidną rozgrzewkę. Musimy przygotować wszystkie mięśnie do pracy. Następnie zaczynamy skakać. Warto skakać na przykład w rundach. Jedna runda może trwać trzy minuty. Przeplatamy je jednominutowymi przerwami, podczas których najlepiej maszerować. Takich powtórzeń wykonujemy tyle, ile chcemy i ile dajemy radę. Warto jednak skakać przynajmniej przez trzy rundy. Cały nasz trening powinien trwać mniej więcej 20 minut. Zawsze każdy trening kończymy stretchingiem.
Przykładowy trening ze skakanką może więc wyglądać następująco:
10 minut rozgrzewki – 20 minut skakania na skakance w trybie interwałowym – 10 minut rozciągania.
Wśród efektów treningów ze skakanką dla początkujących należy wymienić przede wszystkim szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. Regularne skakanie pozwala nam się pozbyć zbędnych kilogramów bez konieczności wychodzenia z domu. Ponadto kształtują się mięśnie nóg, w szczególności łydek. Wzmacniamy także przedramiona i zdecydowanie poprawiamy koordynację ruchową.
Świetnym pomysłem jest udział w wyzwaniu 30 dni ze skakanką. Jeśli dopiero zaczynamy trening ze skakanką, możemy zacząć ćwiczyć przez dwie minuty lub wykonywać 100 podskoków. Każdego następnego dnia dodajemy kolejną minutę skakania lub 50 podskoków. Pod koniec wyzwania 30 dni ze skakanką powinniśmy dojść do mniej więcej 25 minut.