Tyrozyna, czyli tak naprawdę, zgodnie z zapisem chemicznym, L-tyrozyna, to jeden z najchętniej wybieranych preparatów przez osoby, które regularnie uprawiają sport. To środek, który nie tylko skutecznie niweluje oznaki zmęczenia, lecz także wspomaga odchudzanie i poprawia, wzmacnia naszą kondycję fizyczną.
Tyrozyna należy do aminokwasów endogennych, których zadaniem jest pobudzenie pracy mięśni. Ale to niejedyne jej właściwości. Ponadto bierze udział w wielu istotnych procesach w organizmie każdego z nas. Jakie właściwości i działanie wykazuje jeszcze tyrozyna?
L-tyrozyna przede wszystko poprawia naszą wydolność. Dzięki temu, że wpływa także na mniejsze łaknienie, czyli ogranicza nasz apetyt, uchodzi za świetny wspomagacz procesu odchudzania. Dodatkowo poprawia także nasze zdolności motoryczne i koncentracyjne. Przyda się to zarówno przed ważnym egzaminem, jak i na siłowni, gdy musimy skupić się na prawidłowej technice poszczególnych ćwiczeń.
Wiele osób ucieszy fakt, że tyrozyna przyspiesza także opalanie. Wspomaga bowiem produkcję melaniny w skórze, więc szybciej „łapią” nas promienie słoneczne. Ponadto chroni nas jeszcze przed szkodliwym działaniem słońca.
Tyrozyna jest także odpowiedzialna za odczuwanie przyjemności. Warto wiedziecie, że to właśnie z tego aminokwasu syntezowane są neuroprzekaźniki – konkretniej dopamina i noradrenalina. A właśnie dopamina zwiększa naszą koncentrację i odczuwanie przyjemności. Natomiast noradrenalina odpowiada za zwiększone ciśnienie krwi i tym samym daje nam zastrzyk energii, to od niej zależy więc krótkodystansowa motywacja.
L-tyrozyna jest także niezbędna w uregulowaniu naszej gospodarki hormonalnej. Szczególną rolę odgrywa bowiem w syntezie hormonów tarczycy. Ponadto pomaga także przy produkcji melaniny. Chroni więc przed promieniowaniem UV i poprawia koloryt skóry.
Każdy trener personalny, dietetyk czy ekspert do spraw żywienia podpowie nam, że L-tyrozyna świetnie sprawdza się, gdy mamy spadek formy, towarzyszy nam dłuższy czas gorsze samopoczucie. Tyrozyna przy wysiłku fizycznym działa rewelacyjnie. Nie tylko bowiem odpręża, lecz także daje nam energię do działania. Poprawia także funkcje poznawcze. Sprawdzi się więc szczególnie u osób, które uprawiają sporty siłowe i wytrzymałościowe. Tyrozyna bowiem zwiększa skupienie także podczas treningów. Nasze starania są bardziej efektywne, a my mamy wrażenie stałego progresu. Czujemy, że nie marnujemy czasu na siłowni i chcemy ćwiczyć więcej i więcej.
Tyrozyna sprawdzi się także jako wsparcie dla organizmu, gdy stosujemy dietę redukcyjną czy nawet mało inwazyjną dietę odchudzającą. Gdy zrzucamy kolejne kilogramy, możemy czuć się osłabieni czy bardziej zmęczeni. Tyrozyna więc pomoże nam wrócić na właściwe tory. Jest naszym sprzymierzeńcem. Dzięki niej odchudzanie nie da nam aż tak bardzo w kość. Musimy jednak wiedzieć, jak powinno wyglądać właściwe dawkowanie tyrozyny.
Zalecaną dawką tyrozyny jest 100 mg na każdy kilogram ciała. Musimy więc właściwą dawkę wyliczyć samodzielnie. Pamiętajmy, aby przyjmować tyrozynę o stałych porach, w trzech równych porcjach.
A co ze skutkami ubocznymi tyrozyny? Na pewno nie wolno przekraczać zalecanej dawki tyrozyny. Gdy przekroczymy właściwą dla nas porcję, możemy odczuwać niepokój, stany lękowe. Mimo że tyrozyna pomaga w stanach depresyjnych, to jej nadmiar także wpływa na wydajność neuroprzekaźników. Najlepiej więc tyrozynę przyjmować doraźnie. Tylko w sytuacjach, gdy potrzebujemy dodatkowego wsparcia.