Grypa jelitowa. Poznaj objawy grypy jelitowej i dowiedz się, jaka dieta może ci pomóc

Jelitówki boi się dosłownie każdy. Grypa jelitowa przychodzi nagle i potrafi pokrzyżować każde plany. Często zarażamy się nią od dzieci, które rozsiewają wirusy w żłobkach, przedszkolach czy szkołach. Jakie są pierwsze objawy grypy jelitowej? Jak wygląda leczenie jelitówki i ile trwa?

Grypa jelitowa – objawy

Grypa żołądkowa, grypa jelitowa, jelitówka. Nazw jest wiele, ale zawsze chodzi o jedno. Nagłe, często utrzymujące się kilka dni wymioty i biegunka. Z medycznego punktu widzenia to zespół dolegliwości określany nieżytem żołądkowo-jelitowym. Zazwyczaj jest to wirusowe zakażenie układu pokarmowego. Najczęściej jest ono wywołane przez rota-, adeno- i norowirusy.

Oprócz wymiotów i biegunki często pojawia się także: wysoka gorączka, silne bóle brzucha, nudności, brak apetytu, bóle mięśni  i ogólne osłabienie. Objawy te występują około 12 godzin po zakażeniu.  Niestety bardzo często występuje brak reakcji ze strony organizmu na przyjmowane leki.

Grypa jelitowa – czas trwania

Warto wiedzieć, że biegunka, która towarzyszy jelitówce zazwyczaj trwa dwa lub trzy dni. Ma brzydką, wodnistą postać. Pozostałe symptomy – niekiedy także biegunka – mogą utrzymywać się nawet dziewięć dni.  U dzieci jeszcze dłużej – nawet 14. Jeśli po tym czasie nie poczujemy się lepiej, a objawy jelitówki nie ustąpią, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Niestety grypa jelitowa ma podobne objawy, co wiele innych schorzeń.

A ciekawostką może być fakt, że grypa jelitowa nie ma nic wspólnego z wirusem klasycznej  grypy. Sama zbliżona nazwa wywodzi się raczej z wrażenia, uczucia ogólnego rozbicia, które występuje w przypadku obu chorób. 

Grypa jelitowa – leczenie

Niestety jeśli chodzi o leczenie grypy jelitowej, to nie istnieją żadne leki, które pomogą nam pozbyć się choroby. Leczenie jelitówki to wyłącznie przyjmowanie dużej ilości płynów. W przypadku silnych wymiotów zaleca się płyny raczej zimne.

Nie warto też chorego zmuszać do jedzenia. Przyjmowanie posiłków na siłę nic nie da, a może jeszcze nasilić objawy. Mając więc objawy grypy jelitowej pijmy więc dużo płynów – najlepiej wody niegazowanej, herbat ziołowych, naparów z mięty. Nie zaszkodzi przyjmowanie też elektrolitów. To wpłynie na szybsze leczenie grypy jelitowej, ponieważ to choroba, która bardzo odwadnia organizm. To bardzo niebezpieczne w przypadku najmłodszych dzieci i osób starszych.

U niemowląt należy rozważyć przyjęcie szczepionki przeciw rota-wirusom. Są one najczęstszą przyczyną zakażenia się jelitówką. Taką szczepionkę można podać dziecku po szóstym miesiącu życia.

Grypa jelitowa – zarażanie

Zakażanie grypą jelitową ma miejsce zazwyczaj po bezpośrednim kontakcie z nosicielem choroby lub osobą chorą. Może dojść do zakażenia nawet po zjedzeniu czegoś tymi samymi sztućcami czy dotknięciu przedmiotów, których dotykał ktoś chory.

Nic więc dziwnego, że najczęściej zakażają się jelitówką dzieci. Te małe – w przedszkolach czy żłobkach – mają ze sobą bliski kontakt. Nie zachowują też podstawowych rygorów sanitarnych. A od dzieci często chorobą przejmują ich rodzice.

Ile trwa zarażanie się grypą żołądkową?

Zastanawiasz się, ile trwa zakażanie grypą jelitową? To w większości przypadków od 60 do 70 godzin. Bardzo rzadko ten czas wydłuża się do tygodnia. Same zaraz wykluwają się około jednego, maksymalnie trzech dni. To te trzy kluczowe dni, kiedy zakażamy innych i stanowimy zagrożenie dla otoczenia.

Jedynie w kale nasze zarazki mogą przetrwać 14 dni nawet po ustąpieniu choroby. Samo przejęcie drobnoustrojów od drugiej osoby to zaledwie kilka sekund.

Grypa jelitowa – dieta

Jeśli chodzi o dietę przy grypie jelitowej, to nie ma specjalnych wymogów. Powinna być ona lekkostrawna. Warto jeść kaszki, ryż ugotowany na wodzie. Unikajmy produktów tłustych. Na pewno pomogą nam banany, biszkopty, sucharki czy gotowane warzywa. Sama posiłki są jednak mniej ważne. Kluczowe jest stałe nawadnianie organizmu. Pijmy więc jeszcze więcej niż zwykle!

Więcej o: