Nie możesz schudnąć na diecie wegańskiej? Rezygnacja z mięsa i produktów odzwierzęcych może być sposobem na utratę wagi, ale nie musi

Wiele osób wiąże przejście na dietę wegańską z utratą kilogramów. Odchudzanie poprzez rezygnację z mięsa i produktów odzwierzęcych jest możliwe, jednak istnieje wiele powszechnie popełnianych błędów, które mogą na oddalić marzenia o szczupłej sylwetce.

Wiele z nas rezygnuje z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego po to, by móc kontrolować swoją wagę. Ten sposób żywienia może przyczynić się do utraty masy ciała, jednak jest kilka pułapek, które należy omijać szerokim łukiem.

Co zrobić, żeby schudnąć na diecie wegańskiej?

Podobnie jak w przypadku każdej diety lub zmiany stylu życia, posiłki na diecie wegańskiej powinny być zdrowe i zbilansowane - nie możemy pozwolić na jakiekolwiek niedobory. Jeśli chcemy schudnąć, musimy przyjmować mniej kalorii lub więcej ich spalać. Oznacza to, że nawet jeśli decydujemy się na wegańską dietę, musimy dbać o odpowiednią ilość energii tak, by nie przybrać na wadze. Jak zabrać się za dietę, żeby pozbyć się zbędnych kilogramów?

Czerwone owoce są pełne flawonoidówCzerwone owoce są pełne flawonoidów Fotolia

Unikaj fast foodów

Coraz więcej restauracji typu fast food oferuje opcje wegańskie, które nie są uznawane za zdrowe. Jeśli połączymy żywienie się w takich miejscach z wyżej wspomnianym przejadaniem się, możemy zapomnieć o uzyskaniu upragnionej sylwetki na diecie roślinnej. 

Nie łudź się, że wege znaczy zdrowe

Panuje błędne przekonanie, że wszystko, co zostało oznaczone jako wegańskie, na pewno jest zdrowe. Do zrobienia gotowego ciasta czekoladowego z dopiskiem "wege" czy wegańskich lodów nie wykorzystano produktów pochodzenia zwierzęcego, ale nie jest to równoznaczne z pozbawieniem ich cukru, tłuszczu i kalorii. 

Uważaj na węglowodany

Dieta wegańska często wiąże się z nadmiarem węglowodanów w posiłkach. Jedząc owsiankę z owocami na śniadanie, wegańską pizzę na obiad, pełnoziarniste krakersy jako przekąskę i makaron z warzywami na kolację, łatwo możesz przekroczyć zalecaną ilość węglowodanów. Jeśli pojawi się nadwyżka, organizm zmagazynuje ją w postaci tłuszczu.

Nie jedz za mało

Przyjmowanie zbyt małej ilości pokarmów oraz unikanie pełnowartościowych posiłków to częsty błąd osób na wegańskiej diecie. Spożywanie niewystarczającej ilości kalorii prowadzi do spowolnienia metabolizmu, co utrudnia zrzucenie kilogramów. Wówczas tempo spalania energii automatycznie spada, a organizm usilnie próbuje zatrzymać każdą kalorię, którą otrzyma.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.