Praca zdalna z domu - jak sobie z nią radzić? Kilka wskazówek, które pomogą ci być bardziej produktywnym

Dostosowując się do zaleceń wiele firm przeszło na tryb zdalny pracy. Jest to spore wyzwanie, nie każdy z nas potrafi szybko przystosować się do takiego sposobu działania. Jak poprawić swoją wydajność podczas nowych warunków?

Praca z domu niesie ze sobą zarówno zalety, jak i wady. Dzięki temu, że nie musimy dojeżdżać zaoszczędzamy sporo czasu, który możemy wykorzystać na dłuższy sen lub spokojne wypicie kawy i zjedzenie śniadania. Niestety, zdalny tryb pracy wymaga szczególnej motywacji, organizacji i samodyscypliny. W jaki sposób sobie pomóc, podczas pracy zdalnej w czasie panującej pandemii koronawriusa?

Praca zdalna - samodyscyplina i wartościowe przerwy do podstawa

Dokładne zaplanowanie dnia pomoże ci uniknąć dekoncentracji oraz problemów z bólem pleców czy szyi. Poznaj kilka wskazówek, które warto zastosować podczas pracy zdalnej:

Przygotuj miejsce pracy

Dobrze jest, aby na czas pracy z domu znaleźć sobie miejsce, gdzie odetniemy się od reszty domowników, aby móc w spokoju skupić się na swoich zadaniach. Dobrym wyjściem jest również wyposażenie się w słuchawki, które wygłuszą otoczenie. Usuń z biurka wszystkie przedmioty, które mogą cię rozpraszać. Wywietrz porządnie pomieszczenie. 

Pamiętaj o prawidłowej postawie

Jeśli masz problemy z samodyscypliną zawsze pracuj przy biurku lub stole - leżenie na kanapie na pewno jest wygodne, lecz może porządnie rozpraszać. Pamiętaj o wyprostowanych plecach - źle dopasowana wysokość krzesła do biurka lub siedzenie "zapadając się" w miękkim fotelu mogą skutkować bólem pleców i karku.

Pamiętaj o wodzie

Nawadnianie organizmu jest niezwykle ważne. Miej przy sobie butelkę wody, postaraj się również spożywać porcję owoców, które dostarczą wody i witamin pobudzających mózg do działania.

Nie zapominaj o robieniu przerw

Co godzinę wstań od biurka i wykonaj kilka prostych ćwiczeń:

  • Stań na palcach i wyciągnij do góry tułów oraz wyprostowane i splecione ręce.
  • Stań w lekkim rozkroku, delikatnie i pomału opuszczaj tułów w kierunku podłogi, pozwól, aby ręce swobodnie opadły na dół.
  • Nie zapominaj o szyi, usiądź na podłodze krzyżując nogi, połóż ręce na kolanach i wyprostuj plecy. Wykonaj kilka skłonów szyją, raz na lewe, raz na prawe ramię. Następnie, powoli zacznij kręcić głową w lewą, później w prawą stronę. 
  • Jeśli czujesz ucisk w krzyżu połóż się na podłodze przy samej ścianie w taki sposób, aby wyprostować nogi w górze na ścianie.

Praca zdalna to wiele wyzwań, ale jeśli prawidłowo rozplanujemy dzień i będziemy pamiętać o krótkich przerwach od siedzenia za biurkiem, które zregenerują nasze ciało, z pewnością podniesiemy swoją efektywność.

Ćwiczenie jogi może pomóc odprężyć ciało po pracy. Zobacz, jak zacząć ćwiczyć jogę w domu:

Zobacz wideo Ćwiczenie jogi może pomóc odprężyć ciało po pracy
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.