Czerwona herbata to świetny pomysł na odchudzanie. Jakie właściwości zdrowotne ma czerwona herbata Pu-erh?

Czerwona herbata, inaczej nazywana Pu-erh, Oolong lub Puszong nie tylko świetnie wspomaga odchudzanie, lecz także skutecznie obniża cholesterol i chroni przed próchnicą. Warto jednak wiedzieć jak zaparzyć czerwoną herbatę, żeby nie straciła właściwości. Podpowiadamy!

Czerwona herbata – właściwości odchudzające i zdrowotne

Zastanawiasz się, na co pić czerwoną herbatę? Czerwona herbata, dostępna też pod nazwą Pu-erh, Oolong lub Puszong, ma szereg leczniczych właściwości. Obok właściwości zdrowotnych, warto omówić także te odchudzające. Zacznijmy więc od początku.

Czerwona herbata znana jest od tysiącleci. W ubiegłych wiekach była popularna szczególnie w Chinach, gdzie zwyczaj picia herbaty to swego rodzaju tradycja, rytuał, który jest pielęgnowany także w życiu codziennym. Już starożytni doceniali jej niesamowite właściwości zdrowotne. Herbata czerwona Pu-erh przede wszystkim pomaga nam się pozbyć wolnych rodników. Dzięki temu redukuje stres oksydacyjny i opóźnia proces starzenia się komórek w organizmie człowieka. Pijąc ją regularnie, na dłużej zachowujemy zdrowy i piękny wygląd.

Dodatkowo ma właściwości antyutleniające i antynowotworowe. Czerwona herbata może też wspomagać utratę masy ciała. Pamiętajmy, że obniża także poziom złego cholesterolu, więc jest wskazana nie tylko w dietach odchudzających, lecz także dla każdego, kto chce dbać o zdrowie. Na pewno pomoże także pobudzić organizm do działania, podkręci zdolności poznawcze i pomoże w kłopotach z pamięcią. Zawiera bowiem sporo kofeiny.

Oprócz tego pamiętajmy, że czerwona herbata normalizuje nasze ciśnienie krwi, działa przeciwzapalnie. Gdy pijemy ją regularnie, raczej nie dopadnie nas próchnica! Warto pić ją także podczas grypy czy przeziębienia. Szybko pozbywa się bowiem wirusów i bakterii z organizmu. Choćby za sprawą tego, że jest moczopędna. To sprawia także, że pobudza układ moczowy do działa i pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.

Czerwona herbata na odchudzanie? Jak działa?

Wróćmy jednak do odchudzania. Czy czerwona herbata na odchudzanie naprawdę pomaga? Jak działa? Warto wiedzieć, że podczas produkcji czerwonej herbaty jej liście poddawane są lekkiej fermentacji. Wynika to z tego, że zawiera dużo polifenoli i enzymów. Obie te kwestie sprawią, że herbata wykazuje działanie odchudzające.

Polifenole bowiem są odpowiedzialne za wydzielanie żółci, która wpływa na trawienie i przemianę żółci. Jeśli więc będziemy pić około pięciu filiżanek czerwonej herbaty dziennie, powinniśmy zauważyć systematyczny spadek wagi. 

Przy okazji warto wspomnieć, że czerwona herbata Pu-erh pobudza też wydzielanie soku żołądkowego, więc pomaga w niestrawnościach czy przejedzeniu. Dzięki szklance czerwonej herbaty po wielogodzinnym, na przykład świątecznym, obżarstwie na pewno poczujemy się lepiej.

Oczywiście choć czerwona herbata wspomaga proces odchudzania, to pamiętajmy, że nawet olbrzymie dawki tego naparu nie pomogą nam zrzucić zbędnych kilogramów w przypadku nadwagi czy otyłości. To raczej „wspomagacz” naszego odchudzania. I tak powinien być traktowany.

Czerwona herbata – przeciwwskazania

Niestety czerwona herbata ma też pewne przeciwwskazania. Zawarte w niej garbniki mogą upośledzać lub utrudniać przyswajanie żelaza przez organizm. Szczególnie tyczy się to silnie sfermentowanych liści herbaty. Mogą one utrudnić przyswajanie także innych składników mineralnych.

Z tego powodu nie powinni jej pić ci, którzy borykają się z osteoporozą, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ta druga grupa powinna mieć też na uwadze to, że czerwona herbata zawiera sporo kofeiny. Nawet więcej niż kawa.

Jak zaparzyć czerwoną herbatę, żeby nie straciła właściwości?

Czerwona herbata Pu-erh ma także specjalny sposób przyrządzenia. Pamiętajmy, aby używać wyłącznie miękkiej wody. Gotujemy wodę, zalewamy czerwoną herbatę i parzymy ją od trzech do pięciu minut. Im dłużej będziemy ją parzyć, tym silniejszy aromat uzyskamy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.