Endomorfik, czyli kto? Jakie cechy ma endomorfik? Poznaj dietę i trening dla endomorfika

Endomorfik to jeden z trzech podstawowych typów budowy ciała. Na podstawie wyróżniających go cech możemy określić, jaka dieta będzie dla niego najskuteczniejsza, wyliczyć, ile makroskładników powinien przyjmować, a nawet który trening wybrać. Zacznijmy więc od początku - jakie cechy ma endomorfik?

Jakie cechy ma endomorfik?

Endomorfik to, obok ektomorfika i mezomorfika, jeden z trzech podstawowych typów budowy ciała. Ten podział określa się mianem somatycznego. Każdy z typów ma określony zestaw cech, który określa pewne predyspozycje. Chodzi głównie o zachowanie się organizmu w określonych warunkach. Informacja, jaki typ budowy reprezentujemy jest szczególnie ważna, gdy próbujemy się odchudzać, a nie widzimy żadnych efektów. O ile stosujemy zdrową dietę, prowadzimy aktywny tryb życia, to znajomość typu somatycznego może nam pomóc.

Jakie więc cechy ma endomorfik? Przede wszystkim ma grube kości i bardzo wysoki poziom tkanki tłuszczowej. Towarzyszy temu masywne sylwetka, na którą składają się szerokie biodra i barki, potężne ręce. Endomorfik raczej nie będzie miał wcięcia w tali. Często są to osoby niższego wzrostu, które mają masywne kończyny dolne i krótką, za to szeroką szyję.

Jeśli chodzi o mężczyzn endomorfików, to często mają oni masywne ręce, nogi i szerokie barki. Gdy nie odżywiają się prawidłowo, borykają się też z nadmiarem tkanki tłuszczowej na brzuchu i innych partiach ciała.

Dla porównania kobiety o budowie enodmorficznej mają dużą pupę oraz biust. Często też występują u nich szerokie biodra. Raczej nie mają wcięcia w talii, a cała sylwetka ma popularny kształt gruszki. Oznacza to, że kobiety mają wąskie ramiona, ale szerokie biodra i uda.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają zazwyczaj w tym przypadku wolną przemianę materii i wykazują tendencje do tycia. Tkanka tłuszczowa jest magazynowana w okolicach brzucha i talii. Niekiedy lekka nadwaga przechodzi w otyłość i pojawiają się choroby takie jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Endomorfik – dieta i rozkład makroskładników

Dieta dla endomorfika jest szczególnie ważna. Powinien on przyjmować spore ilości białka. Nieważne za to jakiego pochodzenia – może być ono zwierzęce, może być roślinne. Istotny jest także poziom węglowodanów. Nie powinny one przekraczać 50 proc. całego pożywienia. Lepiej też zrezygnować zupełnie z węglowodanów prostych. Te złożone znajdziemy w pełnoziarnistym pieczywie, kaszach, płatka owsianych, otrębach, warzywach zawierających skrobię.

Jeśli chodzi o tłuszcze, powinny być one oczywiście zdrowe. Wybierajmy więc takie produkty jak awokado, oliwę z oliwek, orzechy, pestki, olej lniany, nasiona czy tłuste ryby morskie. Dodatkowo w diecie powinny znaleźć się warzywa oraz owoce. Nie może nam zabraknąć cennych minerałów czy witamin.

Kolejna kluczowa kwestia to liczba posiłków. Nie powinniśmy jeść ani częściej, ani rzadziej niż pięć-sześć razy na dobę. Porcje powinny być małe, a na dodatek warto jeść małymi kęsami, dokładnie przeżuwać produkty. Niezwykle istotne jest też nawodnienie organizmu. Pijemy minimum dwa litry wody mineralnej każdego dnia.

Trening dla endomorfika

Jeśli chodzi o trening endomorfika, to powinien być to miks ćwiczeń aerobowych i anaerobowych. Endomorfik bardzo łatwo nabiera masy mięśniowe, więc należy tego bardzo przestrzegać. Przechodząc do konkretów, sprawdzą się treningi interwałowe, cardio, siłowe. Warto wybierać ćwiczenia wielostawowe, z małą liczbą powtórzeń, za to z dużym obciążeniem. Nie może zabraknąć jednak ćwiczeń izolowanych i tych, które poprawiają naszą wytrzymałość.

Jak widać, trening endomorfika powinien być złożony. Najlepiej łączyć różne dyscypliny sportowe, stawiać na różnorodność i dynamikę. Nie może też zabraknąć ćwiczeń typu pilates, stretching czy joga. To pozwoli zadbać o kręgosłup i rozwinąć mięśnie głębokie oraz stabilizujące kręgosłup. Oczywiście przed każdym treningiem należy przeprowadzić rozgrzewkę, a każdą aktywność zakończyć rozciąganiem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA