Dieta OMAD, czyli One Meal A Day. Dlaczego eksperci nie polecają spożywania jednego posiłku dziennie?

Dieta OMAD to forma przerywanego postu, podczas którego je się jedynie przez godzinę w ciągu doby. Spożywanie posiłku zaleca się po najbardziej aktywnej części dnia.

Dieta OMAD opiera się na przerywanym poście i uznawana jest za jego ekstremalną wersję. W trakcie doby nie spożywa się nic przez 23 godziny, a przez godzinę można pozwolić sobie na nadrobienie żywieniowych braków. Przyjmowanie pokarmów powinno odbywać się codziennie o tej samej porze, po największej aktywności w ciągu dnia, co ma pomóc organizmowi zregenerować się po ćwiczeniach i uzupełnić składniki odżywcze.

Dieta One Meal A Day nie daje ograniczeń co do rodzaju żywności i liczby kalorii, którą należy spożyć podczas okna. Warto jednak zadbać o wystarczającą ilość kalorii, która pokryje dzienne zapotrzebowanie na energię zalecane dla konkretnego wieku, wzrostu, masy ciała i płci.

Czy jednorazowe przyjęcie dużej ilości kalorii jest zdrowe?

Na ogół dorośli nie powinni przyjmować mniej niż 1200 kalorii dziennie. U młodszych i aktywnych osób zapotrzebowanie znacznie się zwiększa. Uzyskanie wystarczającej ilości kalorii jest niezwykle ważne - zbyt mała ilość może naruszyć układ odpornościowy i przyczynić się do rozpadu masy mięśniowej. Pojawia się więc pytanie, jak pokryć dzienne zapotrzebowanie w jednym posiłku.

Przykładowy posiłek poranny:

Szklanka płatków owsianych (307 kcal), szklanka 2 proc. mleka (120 kcal), szklanka świeżych truskawek ( 53 kcal), ¼ szklanki orzechów włoskich (200 kcal) - 680 kalorii

Omlet z 3 jaj ( 240 kcal), ¼ szklanki posiekanego sera cheddar (220 kcal), szklanka szpinaku (7 kcal), jedno awokado ( 218 kcal) - 685 kalorii

Szklanka zielonej fasoli (50 kcal), garść migdałów (172 kcal), duży pieczony batat z masłem (245 kcal) - 467 kalorii

Całkowita liczba kalorii: 1832

Regularne posiłki i dużo świeżych warzyw w menu gwarantują dobre samopoczucie.Regularne posiłki i dużo świeżych warzyw w menu gwarantują dobre samopoczucie. Pinterest

Przykładowy posiłek w ciągu dnia:

300 gramów piersi kurczaka (429 kcal), szklanka komosy ryżowej (150 kcal), 2 szklanki brokułów (61 kcal) smażonych z 2 łyżkami oliwy z oliwek (240 kcal) - 880 kalorii

Sałatka z jarmużu z dynią piżmową, młodą soją i plasterkami jabłka - 350 kalorii 

Szklanka zupy z soczewicy (169 kalorii), szklanka prażonych brukselek z parmezanem (140 kcal) - 309 kalorii

Średni banan (105 kcal), ¼ szklanki migdałów (170 kcal) - 275 kalorii 

Całkowita liczba kalorii: 1814

Mimo że brak żywieniowych zakazów na diecie One Meal A Day może być kuszące, warto skoncentrować się na pokarmach bogatych w składniki odżywcze, które zapewnią wystarczającą ilość witamin i minerałów.

Ważne jest, aby utrzymać prawidłowe nawodnienie. Zaleca się spożywanie dużych ilości wody. Nie jest zabroniona także kawa oraz herbata. Należy unikać innych napojów, również tych dietetycznych i niskokalorycznych.

Dlaczego dieta OMAD nie jest polecana?

Należy pamiętać, że najzdrowszą opcją jest rozbicie posiłków na trzy duże i dwie przekąski po to, by metabolizm pracował na najwyższych obrotach przez cały dzień. Zjedzenie jednego dużego posiłku może prowadzić do przejedzenia, co jest obciążeniem dla organizmu, a przestrzeganie postu przez resztę doby powoduje zmęczenie i spadek samopoczucia, dlatego eksperci odradzają stosowanie tej diety. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.