Dokładne mycie rąk - czy robisz to poprawnie? Poznaj opinię eksperta

Podczas panującej pandemii bardzo ważne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności oraz odpowiednich kroków, które pomogą nam uniknąć zarażenia wirusem.

W czasie, gdy jesteśmy narażeni na atak nowego wirusa, którego przypadki zachorowań notowane są na całym świecie, bardzo ważne jest, aby zachować prawidłowe środki bezpieczeństwa. Według badań aż 90 proc. Polaków niepoprawnie myje ręce - robimy to za rzadko, za krótko lub niedokładnie. W jaki sposób umyć ręce tak, aby nie narażać się na bakterie? Poznaj opinię Agnieszki Kowalskiej, ekspertki i kosmetolog marki Peel Mission.

poprawne mycie rąkpoprawne mycie rąk materiały prasowe Get in Touch Beauty

Jak poprawnie myć ręce?

Wyrobienie nawyku prawidłowego mycia rąk pomoże nie tylko nam, lecz także całemu społeczeństwu w walce przed zakażeniem się koronawirusem. "To 30 sekund może wpłynąć na twoje zdrowie" - podkreśla Agnieszka Kowalska. W takim razie - jak wygląda prawidłowa technika? 

 1. Zdejmij pierścionki, bransoletki i zegarek.
 2. Zmocz dłonie.
 3. Nanieś mydło na dłonie i dokładnie rozprowadź. Nie zapominaj o „ulubionych” miejscach drobnoustrojów: skórze między palcami, paznokciach i nadgarstkach.
 4. Pocieraj dłonie o siebie co najmniej przez 30 sekund. Zacznij od wewnętrznej strony i przejdź do zewnętrznej. Następnie pocieraj palce i skórę między nimi. Nie zapominaj o paznokciach.
 5. W ciepłej wodzie spłucz mydło z rąk.
 6. Wytrzyj dłonie. To ważne, gdyż wilgotne ręce są doskonałą pożywką dla drobnoustrojów.

Na co zwracać uwagę?

Jak podkreśla ekspertka marki Peel Misson, ręce należy myć nawet kilkanaście razy dziennie. Myjmy ręce, jeśli:

 • wyszliśmy z toalety,
 • bawiliśmy się ze zwierzakiem,
 • po kontakcie z osobą chorą,
 • przed przygotowaniem posiłku,
 • przed jedzeniem.

Myjmy ręce po przyjściu do domu - wirus może znajdować się na poręczach w autobusie, wózku w supermarkecie czy urządzeniach do ćwiczeń. Młodzi rodzice muszą pamiętać, że ręce powinni myć także przed i po zmianie pieluchy swojemu maleństwu.

Warto zadbać o delikatną skórę dłoni. Żeby uniknąć jej wysuszenia, poleca się stosowanie przynajmniej dwa razy dziennie kremu do dłoni lub balsamu nawilżającego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.