Szukasz produktów, które pomogą ci wzmocnić naturalną florę bakteryjną? Na pewno zdajesz sobie sprawę, że doskonałym źródłem wspomagaczy są produkty kiszone, takie jak ogórki, kapusta, kefir oraz jogurt. Sfermentowana żywność pełna jest probiotyków, które umacniają barierę ochronną przed wirusami a także usprawniają procesy trawienne. Nabiał duża część z nas je codziennie - warto zastanowić się, które produkty mleczne przyniosą nam najwięcej korzyści.
Oba produkty są niezwykle popularne i występuje między nimi znacznie więcej różnic, niż myślisz. Co je różni? Należy zacząć od samego procesu produkcji, który jest kompletnie inny w obu przypadkach. Chociaż zarówno kefir, jak i jogurt są wytwarzane podczas fermentacji odpowiednich bakterii i drożdży, dokładne procesy różnią się między sobą: jogurt powstaje z samych bakterii, które inicjują proces fermentacji kwasu mlekowego, co skraca białka mleka i tworzy kremową konsystencję. Kefir z kolei wytwarzany jest z mieszanki bakterii i drożdży, przez co jednocześnie podlega fermentacji kwasu mlekowego oraz fermentacji alkoholowej. W ten sposób kefir wygrywa ilością przyjaznych bakterii i probiotyków, które dostarczmy do naszego organizmu.
Aby skorzystać w pełni z właściwości tych produktów, spożywajmy je przynajmniej raz dziennie. Zarówno kefir, jak i jogurt świetnie się sprawdzą, jako dodatki do muesli oraz granoli, podanej ze świeżymi owocami. Jogurtu możesz użyć przy przygotowaniu dressingów i sosów do sałatek. Kefir to świetny składnik zdrowych koktajli.
Składniki:
Wykonanie: Zmiksuj wszystkie składniki, aż powstanie płynna konsystencja.
Zosia Ślotała opowiedziała nam o swojej diecie: