To pytanie bardzo często zaprzątam na myśli. Kiedy był nazywany złotym jabłkiem lub jabłkiem miłości. Co podpowiada, że pomidor jest owocem. Z punktu botanicznego, owszem. Jest to owoc, konkretniej wielonasienna, mięsista jagoda. Pochodzi z tej samej rodziny co papryka. Dlaczego więc pomidor jednak jest uważany za warzywo? Wszystko za sprawą tego, że z racji niewielkiej zawartości cukru przede wszystkim jemy go w formie wytrawnej. Jest składnikiem dań głównych, zup, sałatek, bardzo rzadko deserów. Choć piernik z pomidorów coraz częściej gości w naszej kuchni, to jednak pomidory nie podbiły jeszcze świata deserów.
Warto wiedzieć, że pomidory to prawdziwa bomba witaminowa. Jest to najlepsze źródło likopenu, bardzo cenne źródło potasu, a także witamin C i E oraz beta-karotenu. Ciekawostką jest fakt, że jest to jedyne warzywo, które po przetworzeniu zyskuje a nie traci. Znajdziemy w nim więcej cennych składników, gdy zamkniemy je na przykład w słoikach. To zasługa likopenu, który podczas obróbki termicznej uwalnia swoje właściwości.
W naszej diecie nie powinno zabraknąć pomidorów pod żadną postacią. Także soku pomidorowego. W takim napoju znajdziemy dużo potasu, który przyczynia się do prawidłowej pracy układu krążenia. Wspiera też nasze mięśnie i obniża ciśnienie tętnicze.
Pamiętajmy też, że pomidory na odchudzanie działają świetnie. Znajdziemy je dosłownie w każdej diecie odchudzającej. Mają niewiele kalorii – w 100 g znajdziemy tylko 18 kcal. Dodatkowo sycą na bardzo długo. Składają się głównie z wody, działają odświeżająco i tonizują naszą wątrobę. A zdrowa wątroba to dobra kondycja całego organizmu. Warto wspomnieć, że dzięki dużej zawartości olejków eterycznych poprawiają także procesy trawienne.
Z tego powodu wielką popularnością cieszy się dieta pomidorowa. To nie tylko dieta odchudzająca, lecz także lecznicza. Dobrze wpływa na stan całego organizmu. Pomidory – przypomnijmy – obniżają ciśnienie krwi, poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci. Na czym polega dieta pomidorowa?
Dieta pomidorowa to 10-dniowa kuracja, której, jak łatwo się domyślić podstawę stanowią pomidory. Pomidory zwierają spore ilości błonnika, więc na długo wypełniają nasz żołądek, zapewniając nam uczucie sytości. Zanim pomyślisz o diecie pomidorowej, wypróbuj nasze 3 proste przepisy na pyszną sałatkę z pomidorem. Wszystkie wypróbowaliśmy wielokrotnie! Smacznego!
Składniki:
Przygotowanie: pokrój w plastry mozzarellę. Ułóż na niej pokrojonego w plastry pomidora. Udekoruj listkami bazylii. Skrop obficie oliwą z oliwek oraz octem balsamicznym. Posyp startym na tarce o grubych oczkach parmezanem.
Składniki:
Przygotowanie: Ugotuj jajka na twardo. W międzyczasie obierz ze skórki awokado, wyjmij pestkę, pokrój w kostkę. Pomidory umyj i także pokrój w kostkę. Ugotowane jajka obierz ze skorupek i pokrój w kostkę. Wszystko wymieszaj i dopraw do smaku solą i pieprzem.
Składniki:
Przygotowanie: Na patelni rozgrzej oliwę. Dodaj oczyszczoną i pokrojoną w ósemki rzodkiewkę, podsmaż aż będzie lekko rumiana. Pokrój pomidory w kostkę. Wymieszaj na wyłączonej już patelni. Dodaj pozostałe składniki, dopraw do smaku.