Jak reagować na koronawirusa? Eksperci radzą: zachowajmy spokój i zdrowy rozsądek

Wydarzenia ostatnich kilku tygodni spowodowały, że bardzo wiele osób poddało się najgorszej z możliwych reakcji na rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Lekarze przestrzegają, że rozległa panika może mieć bardzo złe skutki.

Każdy z nas, kto na bieżąco śledzi wydarzenia i zalecenia związane z koronawirusem dokładnie wie, jak zachować należyte środki ostrożności. Wielokrotnie powtarza się, jakie są objawy wirusa, jak prawidłowo myć ręce oraz jakie działania zapobiegawcze należy podjąć. Eksperci dla magazynu "Popshugar" postanowili zwrócić uwagę czytelników na drugą stronę - czego należy unikać w obliczu pandemii?

Koronawirus atakuje - czego nie powinniśmy robić?

Lekarz chorób zakaźnych i profesor medycyny klinicznej w Stanford, który udzielił krótkiego wywiadu dla magazyny "Popshugar", apeluje:

Zachowajmy zdrowy rozsądek. Gromadzenie w wielkich ilościach masek, żywności oraz produktów przemysłowych nie jest potrzebne. Oczywiście, zapasy dobrze jest zrobić, ale podejdźmy do tematu racjonalnie. Puste półki w sklepach, przez kupowanie wszystkiego w ilościach hurtowych do niczego nie prowadzi. Bądźmy życzliwi dla innych

- podkreśla dr Aruna Subramanian. Dodatkowo lekarz zauważa, że powinniśmy się skupić na pomocy dla osób starszych, chorych na przewlekłe dolegliwości serca i płuc oraz cukrzycę, które są bardziej narażone na działanie wirusa  COVID-19. 

Jeśli możesz, pozostań w domu, unikaj podróżowania, miejsc publicznych oraz bliskiego kontaktu z ludźmi, którzy wykazują grypopodobne objawy. Pamiętaj o właściwej profilaktyce

- komentuje dr Aruna. Jak dodaje dr Helena Chmielewska-Szlajfer w rozmowie z magazynem "Wprost. Zdrowie i Medycyna", panika powstaje poprzez nakręcanie błędnego koła w myśleniu o panującej pandemii:

Panika jest jak epidemia choroby. Podobnie do epidemii ma ona falę wzrostową, która w końcu opada. W przypadku paniki można próbować wpłynąć na to, kiedy fala wzrostowa się skończy

- mówi dr Chmielewska-Szlajfer. Bardzo ważne jest, aby opanować stres i skupić się na tym, aby dostosować się do podawanych środków ostrożności, zachowując we wszystkim zdrowy rozsądek.

Zobacz wideo Joanna Koroniewska na temat koronawirusa: Nie bądźmy egoistami
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.