Zdrowe tłuszcze - dlaczego trzeba je włączyć do diety i gdzie ich szukać?

Kiedy myślimy o zdrowych tłuszczach, zwykle przychodzi na myśl awokado oraz migdały. Dobrze zdawać sobie sprawę, że dobrych źródeł tego ważnego składnika w diecie jest znacznie więcej.

Jak zrównoważyć ilość zdrowych tłuszczy w naszym organizmie? Źródeł tego ważnego składnika jest bardzo dużo. Wiele osób, które są na diecie, błędnie trwają w przekonaniu, że tłuszcz jest niepotrzebny i powoduje nadmierne tycie - zdrowe tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Gdzie znajdują się zdrowe tłuszcze? 

Każda grupa kwasów tłuszczowych zawiera inne właściwości odżywcze dla organizmu. Charakteryzują się odmienną liczbą wiązań i różnym składem. Poniżej znajdziecie listę zdrowych tłuszczy, które warto włączyć do naszego menu. 

Tłuszcze jednonienasycone 

Tłuszcze są gęste kalorycznie, dzięki czemu dłużej czujemy się najedzeni. Jednonienasycone tłuszcze nie dość, że dostarczą nam energii, to również świetnie wpłyną na nasze serce. Ta grupa tłuszczy pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, który osadza się w tętnicach. Jednonienasycona grupa tłuszczy zmniejsza ilość LDL-u, tym samym regulując ciśnienie krwi i zmniejszając ryzyko chorób serca. Te produkty musisz włączyć do swojego menu, aby dostarczyć jednonienasyconych tłuszczy:

  • awokado,
  • oliwki,
  • oleje: orzechowy, sezamowy, kokosowy,
  • orzechy oraz masła orzechowe.

Tłuszcze wielonienasycone

Ta grupa, podobnie jak jednonienasycona, usprawniają pracę serca, ale są też ważne dla nas w przyszłości, kiedy będziemy w sędziwym wieku. Wielonienasycone tłuszcze chronią neurony, dzięki czemu mogą zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym. Ważne, aby je spożywać już od najmłodszych lat. Przyszłe mamy dostarczając ich odpowiednie ilości wspomagają rozwój dziecka - ten rodzaj tłuszczy ma znaczący wpływ na prawidłowe kształtowanie się mózgu. Jeśli systematycznie będziemy dostarczać tłuszcze, spowolnimy procesy pogarszania się funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Źródła tłuszczy wielonienasyconych to:

  • orzechy włoskie,
  • siemię lniane,
  • nasiona słonecznika, dyni i sezamu,
  • minimalnie przetworzona soja,
  • tłuste ryby: łosoś, tuńczyk, pstrąg, makrela, sardynki oraz śledź,
  • oleje rybne.

Oczywiście, tak jak każdy mikro- i makroskładnik w naszej diecie, spożywajmy wymienione tłuszcze z umiarem. We wszystkim najważniejsza jest równowaga. Dziennie dostarczaj jedną lub dwie porcje zdrowych tłuszczy, pamiętając, aby równocześnie dostarczać odpowiednie witaminy, minerały oraz błonnik

Maja Sablewska szczerze o swojej diecie:

Zobacz wideo Maja Sablewska szczerze o swojej diecie
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.