Kasza jęczmienna dzieli się na trzy typy: pęczak, perłową i łamaną. Zazwyczaj tych nazw używamy jednak zamiennie. Ale warto wiedzieć, że każda z nich ma inny stopień obróbki ziarna i jego grubość.
Kasze produkuje się oczywiście z jęczmienia i dzieje się to już od wielu wieków! To najpopularniejsza kasza w Polsce. Oczywiście wiele osób zna ją przede wszystkim z krupniku. Nic dziwnego, to danie ma przeszło tysiącletnią historię w naszym kraju.
Wartość odżywcza kaszy jęczmiennej są nieocenione! Zawiera ona dużo błonnika, jest bogata w witaminę E oraz witaminy z grupy B, a także kwas foliowy. To cenne źródło minerałów, takich jak: magnez, żelazo, potas, cynk, wapń, miedź, krzem oraz mangan.
Kasza jęczmienna pomaga w odchudzaniu. Zawiera dużo węglowodanów złożonych, także błonnika, więc na długo pozostawia w nas uczucie sytości.
Najlepiej oczywiście stosować się go przepisu podatnego na opakowaniu. Jeśli go nie posiadamy, a zastanawiamy się, jak gotować kaszę jęczmienną, możemy wsypać suchą kaszę do wrzącej, osolonej wody. Gotujemy kaszę tak długo, aż wchłonie całą wodę. Poniżej znajdziesz 5 pysznych przepisów na dania z kaszą jęczmienną.
Składniki: dwie garści suszonych grzybów, dwie marchewki, dwie pietruszki, pół selera, ziele angielskie, liść laurowy, sól, pieprz, oliwa z oliwek, kasza pęczak
Przygotowanie: Grzyby oczyść i namocz w wodzie. Kilka razy zmień wodę. Kaszę pęczak ugotuj zgodnie z przepisem na opakowaniu. Warzywa zetrzyj na tarce o grubych oczkach i podsmaż na oliwie z oliwek. Gdy będą już miękkie zalej wodą. Dodaj miękkie grzyby, dopraw do smaku. Gotuj na wolnym ogniu około dwóch godzin. Możesz ewentualnie zabielić zupę śmietaną. Serwuj z kaszą pęczak
Składniki: dwie szklanki kaszy pęczak, szklanka białego wytrawnego wina, litr wywaru warzywnego, cebula, mały pro, dwa ząbki czosnku, garść suszonych grzybów, dwa pomidory, przyprawy – chili, słodka papryka, sól, pieprz; olej rzepakowy
Składniki: Namocz grzyby w zimnej wodzie. Zmień kilkakrotnie wodę. W międzyczasie ugotuj kaszę jęczmienną zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Pokrój drobno cebulę, wyciśnij czosnek. Podsmaż wszystko na oleju rzepakowym. Dodaj pozostałe pokrojone warzywa i zalej wywarem warzywnym. Gotuj na wolnym ogniu. Wsyp kaszę, odsączone grzyby pokrojone w drobne paski. Dopraw do smaku. Dolej wino i duś do czasu, aż woda całkowicie wyparuje z dania.
Składniki: szklanka kaszy pęczak, cebula, zielony ogórek, papryka czerwona lub żółta, pęczek natki pietruszki, świeża bazylia, ocet winny, oliwa z oliwek, przyprawy
Przygotowanie: Ugotuj kaszę pęczak. Cebulę, ogórka, paprykę pokrój drobno. Podobnie natkę pietruszki i bazylię. Wszystkie składniki połącz ze sobą. Dodaj oliwę, ocet i przyprawy – wszystko do smaku.
Składniki: kilka dużych tortilli, 200 g piersi z kurczaka, ząbek czosnku, dwie łyżki oliwy z oliwek, sok z jednej limonki, pół litra bulionu, pół mango, pół szklanki kaszy jęczmiennej, pół marchewki, przyprawy – sól, pieprz, kurkuma, starty imbir
Przygotowanie: Ugotuj kaszę pęczak. Kurczaka podziel na mniejszej kawałki, podsmaż na oliwie. Wcześniej posyp go przyprawami. Wszystkie składniki połącz ze sobą. Marchewkę zetrzyj na tarce, mango rozgnieć widelcem lub pokrój w drobną kostkę. Wszystko rozsmaruj na tortillach. Smacznego!
Składniki: pół szklanki kaszy jęczmiennej, dwie łyżki oliwy z oliwek lub oliwy z suszonych pomidorów, dwa ząbki czosnku, garść suszonych pomidorów, opakowanie szpinaku świeżego, ser feta, przyprawy: sól, pieprz, ostra papryka, suszone oregano
Przygotowanie: Ugotuj kaszę pęczak. Na patelni zblanszuj szpinak, dodaj pomidory, oliwę z pomidorów, czosnek, przyprawy. Wsyp kaszę i suszone pomidory. Wymieszaj wszystko. Podawaj udekorowane pokruszonymi kawałkami sera feta.