Cytrulina to jeden z głównych składników przedtreningówek. Jak działa cytrulina i z czym ją łączyć?

Cytrulina to popularny aminokwas, który jest podstawą wielu suplementów diety. Pomocny jest szczególnie osobom na dietach redukcyjnych, ale nie tylko. Dla kogo cytrulina jest wskazana? Co to jest i jak działa?

Cytrulina – co to jest? Jak działa cytrulina?

Cytrulina to aminokwas, który jest stosowany w celu poprawy osiągnięć sportowych. To jego główne zadanie, jednak nie jedyne. Warto wiedzieć, że cytrulina jest także pomocna w leczeniu takich dolegliwości jak: osłabienie mięśni, demencja, zmęczenie, choroby serca, anemia, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Skutecznie znosi ból mięśniowy, niweluje oznaki zmęczenia, a także zwiększa naszą wytrzymałość. Nic dziwnego, że z powodzeniem jest dodawana do wielu przedtreningówek, czyli suplementów dla sportowców do stosowania przed aktywnością fizyczną.

Jak działa cytrulina? Warto wiedzieć, że to substancja, która bierze udział w tworzeniu argininy. Ta natomiast prowadzi do powstania tlenku azotu. W prosty więc sposób wypływa na powstanie pompy mięśniowej, która zwiększa przepływ krwi przez mięśnie. A więc wpływa na ich rozrost.

Skoro wiemy już, jak działa cytrulina, wspomnijmy jeszcze o tym, że uczestniczy ona także w procesie cyklu mocznikowego. Jego rolą jest neutralizacja i detoksykacja szkodliwego amoniaku. To związek, który powstaje jako skutek uboczny transformacji aminokwasów. Ponadto cytrulina doprowadza do podwyższenia pH w naszym organizmie, a więc zmniejsza ilość kwasu mlekowego. Dzięki niej możemy więc uniknąć zakwasów po treningu!

To nie koniec zastosowania cytruliny. Jest odpowiedzialna za przepływ krwi do tkanek. Poprawia więc sprawność metabolizmu oraz zmniejsza czas, który jest nam potrzebny do regeneracji.  Niedawno pojawiły się badania, z których jasno wynika, że zwiększa także poziom hormonu wzrostu po treningu. Nasz trening będzie więc bardziej efektywny. A jak powinno wyglądać dawkowanie cytrulina?

Cytrulina – dawkowanie

Dawkowanie cytruliny musi oczywiście być zgodne z zaleceniami dietetyków i ekspertów do spraw żywienia. Na początek warto więc zapoznać się z ulotką, która jest zawsze dołączona do opakowania preparatu. Jeśli mamy wątpliwości, wartko skonsultować się z dietetykiem lub trenerem.

Ogólnie dawkowanie cytrulina powinno mieści się między 4 a 6 g na dobę. Warto łączyć ją z argininą. To wywoła dużo skuteczniejsze i silniejsze działanie. Zwłaszcza w zakresie budowy mięśni.

Cytrulinę warto dawkować w okresie okołotreningowym. Najlepiej przyjmować suplement przed i po treningu. Oczywiście zaczynamy od małych dawek, z czasem je zwiększamy. Pod warunkiem, że nasz organizm dobrze reaguje i widzimy progres w treningach.  Przekonani? Poznajmy więc opinie dotyczące tego suplementu.

Cytrulina – opinie i efekty

Cytrulina cieszy się dobrymi opiniami. Głównie za sprawą zauważalnych niemal gołym okiem efektów. Czujemy się lepiej, mamy więcej energii, mięśnie rosną, a my chudniemy. Te spektakularne efekty cytrulina potwierdzają także opinie lekarzy. Kolejne badania udowadniają, że zwiększa naszą wydolność i poprawia krążenia oraz przepływ krwi w tkankach.

Cytrulina na redukcji

Wiele osób zastanawia się, kiedy stosować cytrulina i czy stosowanie cytrulina na redukcji ma sens. Podpowiadamy – tak ma! Cytrulina bowiem nie tylko zwiększa pompę mięśniową, lecz także podnosi naszą wytrzymałość. A treningi na redukcji są trudniejsze niż normalnie. Mamy mniej siły, a więcej chcemy osiągnąć. Cytrulina nam w tym pomoże! Aby zauważyć pierwsze efekty stosowania cytrulina na redukcji powinniśmy zażywać ją około miesiąca. Regularnie, każdego dnia.

Z czym łączyć cytrulinę?

Tak, jak wspominaliśmy, cytrulina warto łączyć z argininą. Gdy te składniki działają razem, mają szansę przynieść nam wiele dobrego. Przede wszystkim zauważymy efekt pompy mięśniowej, lecz także solidnie odżywimy tkanki i dotlenimy cały organizm. Te efekty przekonują wielu zawodowych sportowców, więc i my nie powinniśmy się wahać!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.