Detoks - jak go przeprowadzić? Zdradzamy sposoby na to, jak przygotować swój organizm na proces oczyszczania

Regularne przeprowadzanie detoksu może nam pomóc na bieżąco pozbywać się toksyn z organizmu. Domowe sposoby przeprowadzania oczyszczania doskonale wpływają na nasze ciało.

Oczyszczanie organizmu ma na celu podkręcenie naszego metabolizmu oraz pozbycie się jak największej ilości toksyn, resztek zalegających w jelitach, pozostałych w organizmie używek. Detoks to nie dieta odchudzająca, której głównym celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów. 

Kiedy przeprowadzać detoks i jak się przygotować?

Czujesz spadek samopoczucia? Zwiększoną senność w ciągu dnia, brak ci energii? Dodatkowe objawy, które sygnalizują, że naszemu ciału przydałby się proces oczyszczania to przybieranie na wadze, zła kondycja paznokci i włosów, przewlekłe zmęczenie oraz częste problemy z trawieniem. Ważne, aby zdawać sobie sprawę, że do przeprowadzenia detoksu trzeba się odpowiednio przygotować. Co trzeba zrobić przed planowanym oczyszczaniem? 

  1. Wyeliminuj wszystkie używki: alkohol, papierosy, kawę, mocną herbatę.
  2. Ogranicz albo wyrzuć z diety słodycze, produkty z białej mąki, dania tłuste, wysokoprzetworzone oraz nabiał.
  3. Ogranicz mięso do maksymalnie dwóch porcji tygodniowo.
  4. Zwiększ ilość spożywanych owoców i warzyw, wypieków z mąki pełnoziarnistej, ciemnych kasz i ryżów. 
  5. Pij dużo wody, minimum dwa lity na dobę.
  6. Wypijaj napary ziołowe i świeże, naturalne soki bez dodatku cukrów.
  7. Wypróbuj ćwiczenia, które przyspieszają metabolizm: zacznij biegać, uprawiać szybkie marsze lub marszobiegi.

Sposoby na domowy detoks

Choć najbardziej efektywne będą diety oczyszczające, ustawione przez dietetyka, istnieje kilka domowych sposobów, których można wypróbować samodzielnie:

  • woda z cytryną - ten napój działa oczyszczająco na nasz organizm, dostarczając jednocześnie cenną witaminę C.
  • zielona herbata z cytryną - napar jest zalecany zwłaszcza dla osób, które chciałyby dodatkowo schudnąć. Zielona herbata działa oczyszczająco, jednocześnie dostarczając do organizmu minerały i witmainy.
  • sok z aloesu - powinny go spróbować osoby, które mają problemy z trawieniem np. zaparcia, wzdęcia oraz niestrawność, ponieważ aloes to naturalny probiotyk. To doskonała pożywka dla naszej flory jelitowej, która przyspiesza ich pracę. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA