Oczyszczanie organizmu ma na celu podkręcenie naszego metabolizmu oraz pozbycie się jak największej ilości toksyn, resztek zalegających w jelitach, pozostałych w organizmie używek. Detoks to nie dieta odchudzająca, której głównym celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów.
Kiedy przeprowadzać detoks i jak się przygotować?
Czujesz spadek samopoczucia? Zwiększoną senność w ciągu dnia, brak ci energii? Dodatkowe objawy, które sygnalizują, że naszemu ciału przydałby się proces oczyszczania to przybieranie na wadze, zła kondycja paznokci i włosów, przewlekłe zmęczenie oraz częste problemy z trawieniem. Ważne, aby zdawać sobie sprawę, że do przeprowadzenia detoksu trzeba się odpowiednio przygotować. Co trzeba zrobić przed planowanym oczyszczaniem?
- Wyeliminuj wszystkie używki: alkohol, papierosy, kawę, mocną herbatę.
- Ogranicz albo wyrzuć z diety słodycze, produkty z białej mąki, dania tłuste, wysokoprzetworzone oraz nabiał.
- Ogranicz mięso do maksymalnie dwóch porcji tygodniowo.
- Zwiększ ilość spożywanych owoców i warzyw, wypieków z mąki pełnoziarnistej, ciemnych kasz i ryżów.
- Pij dużo wody, minimum dwa lity na dobę.
- Wypijaj napary ziołowe i świeże, naturalne soki bez dodatku cukrów.
- Wypróbuj ćwiczenia, które przyspieszają metabolizm: zacznij biegać, uprawiać szybkie marsze lub marszobiegi.
Sposoby na domowy detoks
Choć najbardziej efektywne będą diety oczyszczające, ustawione przez dietetyka, istnieje kilka domowych sposobów, których można wypróbować samodzielnie:
- woda z cytryną - ten napój działa oczyszczająco na nasz organizm, dostarczając jednocześnie cenną witaminę C.
- zielona herbata z cytryną - napar jest zalecany zwłaszcza dla osób, które chciałyby dodatkowo schudnąć. Zielona herbata działa oczyszczająco, jednocześnie dostarczając do organizmu minerały i witmainy.
- sok z aloesu - powinny go spróbować osoby, które mają problemy z trawieniem np. zaparcia, wzdęcia oraz niestrawność, ponieważ aloes to naturalny probiotyk. To doskonała pożywka dla naszej flory jelitowej, która przyspiesza ich pracę.