Rozstępy spędzają ci sen z powiek? Poznaj naturalne metody na pozbycie się rozstępów

Rozstępy to obok pomarańczowej skórki druga przypadłość, która często spędza nam sen z powiek. Skąd się biorą rozstępy? Jak powstają rozstępy? Jak zapobiegać rozstępom? Odpowiadamy na wszystkie nurtujące pytania i przedstawiamy naturalne metody na pozbycie się rozstępów.

Skąd się biorą rozstępy? Jak powstają rozstępy?

Rozstępy to zmora wielu kobiet. Pojawiają się zarówno w młodym wieku, jak i u starszych kobiet. Często towarzyszom nam w okresie dojrzewania, a także w trakcie ciąży i tuż po niej. Mogą pojawić się właściwie na każdej części ciała, jednak najczęściej występują na udach, pośladkach, brzuchu i piersiach.

Powstają one, gdy mamy zaburzoną gospodarkę hormonalną. Ponadto są często wywołane zmieniającą się wagą. Skoki związane zarówno z tyciem, jak i nagłym chudnięciem mogą skutkować białymi kreseczkami na ciele, czyli rozstępami. Co ciekawe, rozstępy nie dotykają wyłącznie kobiet. Już w okresie dojrzewania występują u chłopców. Podczas gdy „atakują” biodra i biust dziewczynek, u chłopców najczęściej występują na plecach.

Okazuje się, że przez lata było utrwalone myślenie o rozstępach. Stereotypowo mówi się, że rozstępy dopadają wyłącznie osoby otyłe, które nie uprawiają żadnych sportów. W praktyce rozstępy mogą przytrafić się także sportowcom! Osoby, które wyczynowo uprawiają sport i bardzo szybko doświadczyły przyrostu masy mięśniowej, także mogą spodziewać się rozstępów na plecach.

Oczywiście osoby z nadwagą lub otyłe częściej od innych borykają się z tym problemem. Ale nie zapominajmy także o tym, że rozstępy mogą pojawić się także podczas osłabienia organizmu, gdy dochodzi do uszkodzenia włókien kolagenowych. To ostatnie szczególnie często spotykamy u osób, które z powodu jakiejś choroby na stałe zażywają preparaty glikokortykosteroidów.

Ostatnim czynnikiem wywołującym rozstępy są predyspozycje genetyczne. Niestety jeśli w naszej rodzinie były one problem, także my możemy ich doświadczyć. Podobnie rzecz się ma z problemami endokrynologicznymi. Jeśli w naszej rodzinie one wystąpiły, a my jesteśmy zdrowi, to i tak „w spadku” możemy odziedziczyć rozstępy.

Jak zapobiegać rozstępom?

Wiele osób zastanawia się, czy można zapobiegać rozstępom. Można! Jak więc zapobiegać rozstępom? Przede wszystkim należy oczywiście dbać o prawidłową wagę naszego ciała. Gdy szybko tyjemy, nasza skóra „nie wytrzymuje” i rozrasta się, pęka. O ile nic z tym nie zrobimy w okresie dojrzewania – nie zahamujemy bowiem rozrostu bioder czy klatki piersiowej, o tyle w przypadku przybierania na wadze, możemy się starać.

Warto więc pilnować diety, dużo ćwiczyć i nawadniać organizm. Powinniśmy pić dwa litry wody każdego dnia. A jeśli chodzi o ćwiczenia, warto także robić to z głową. Nie możemy dopuścić do szybkiego przyrostu masy mięśniowej, bo wtedy także pojawią się rozstępy. Skóra „nie wytrzyma” i zacznie „pękać”. Po kilku dniach zobaczymy białe kreseczki.

Co na rozstępy? Jak usunąć rozstępy? Metody domowe i nie tylko

Wśród naturalnych metod na pozbycie się rozstępów warto wyróżnić oczywiście wszelakiego rodzaju peelingi uelastyczniające skórę oraz kremy czy też balsamy. Możemy wykonać domowy peeling łącząc oliwę z oliwek z fusami kawy lub miąższem aloesowym. To pobudzi krążenie i będzie stopniowo zmniejszać widoczność rozstępów. Wybieraj balsamy nawilżające z wyciągami z bluszczu, kasztanowca, skrzypu, przywrotnika. Dzięki temu wzmocnisz naczynia krwionośne i nawilżysz je solidnie.

A gdy chcesz pójść krok dalej, szukasz skutecznych metod usuwania rozstępów, to pomyśl o zabliźnianiu. Jest wiele skutecznych, nieinwazyjnych metod skutecznego usuwania rozstępów, które znajdziesz w wielu salonach kosmetycznych. Możesz pomyśleć o dermabrazji lub mezoterapii. Niekiedy eksperci zalecają także bardziej inwazyjne, jednak przy tym bardzo skuteczne metody. Są to na przykład laseroterapia, peelingi chemiczne z kwasem glikolowym lub kwasem TCA. Warto wybrać się do specjalisty i znaleźć metodę odpowiednią do naszych potrzeb.

Więcej o:
Copyright © Agora SA