Objawy koronawirusa a objawy przeziębienia. Kiedy powinniśmy odwiedzić lekarza?

W Polsce odnotowuje się coraz więcej przypadków osób zarażonych COVID-19. Jak rozróżnić, czy mamy do czynienia ze zwykłym przeziębieniem lub grypą, czy z koronawirusem?

Koronawirus szybko rozprzestrzenił się na praktycznie całą Europę. Tempo, z jakim choroba roznosi się po świecie, zaczyna poważnie niepokoić. Z czym walczymy? Jakie są objawy wirusa COVID-19? Dowiedz się, z którymi występującymi symptomami udać się do lekarza.

Koronawirus czy zwykła grypa? Zwróć uwagę na te symptomy

Wirus COVID-19 ma bardzo zbliżone objawy do zwykłego przeziębienia, zwłaszcza jeśli chodzi o problemy oddechowe. Jednak są pewne różnice, które pomogą nam dowiedzieć się, z jaką chorobą mamy do czynienia.

Objawy przeziębienia zwykle utrzymują się do dwóch, trzech dni, a są nimi: kichanie, ból gardła oraz katar. Z kolei symptomy koronawirusa pojawiają się do czternastu dni po kontakcie z osobą zakażoną. Nagle pojawia się:

  • wysoka gorączka,
  • męczący kaszel,
  • spłycony oddech,
  • problemy z oddychaniem,
  • napady duszności,
  • w kilku przypadkach wystąpiły również biegunka oraz wymioty. 

Specjaliści zajmujący się badaniem wirusa i szukaniem szczepionki, podają kolejne objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę, gdy odbywaliśmy podróże zagraniczne, zwłaszcza jeśli spędzaliśmy czas w Chinach oraz krajach tropikalnych. Jak donoszą naukowcy z Singapuru, zaniepokoić nas powinny zawroty i bóle głowy, bóle mięśni oraz wysypka, które są też objawami tropikalnej choroby denga, a obecnie mogą również wskazywać na koronawirus. Jak donosi portal O2, osoby, u których stwierdzono obecność COVID-19, a przejawiały objawy typowe dla dengi, nie posiadały innych objawów przyjętych jako typowe dla samego koronawirusa. Singapurscy specjaliści opublikowali powyższe dane w prestiżowym medycznym magazynie  "The Lancet". 

Więcej o: