Glistnik, czyli jaskółcze ziele, to nieznana roślina, choć z powodzeniem wykorzystywana w niektórych kręgach już od wielu, wielu lat. Każdy, kto się z nią zetknął z pewnością potwierdzi – to najlepsza metoda (z tych domowych) na leczenie kurzajek. Wszelkie dolegliwości skórne znikają błyskawicznie. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyne właściwości jaskółczego ziela. Jego działanie lecznicze wykracza daleko poza leczenie problemów skórnych.
Warto wiedzieć, że sok z glistnika możemy pić. Pomoże nam to nie tylko na kłopoty z trawieniem, lecz także na przykład na bóle miesiączkowe. Należy jednak przyjmować jaskółcze ziele w rozsądnych ilościach, ponieważ, gdy przesadzimy, może nas zatruć.
To jednak nie zdarza się często. Jeśli porozmawiamy z farmaceutą w aptece lub zielarzem w sklepie zielarskim, a w tych miejscach najłatwiej go kupimy, z pewnością udzielą nam wszystkich niezbędnych wskazówek, jak używać glistnika i w jakich proporcjach go przyjmować. Dowiemy się też wielu ciekawych informacji na jego temat. Choćby takiej, że sok z glistnika wykazuje silne właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze. To dlatego błyskawicznie rozprawia się z wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który zwykle odpowiada za kurzajki właśnie.
Jaskółcze ziele jest także cennym źródłem alkaloidów. Znajdziemy w nim choćby: chelidoninę, chelerytrynę, koptyzynę i sangwinarynę. Są bardzo ważne dla naszego organizmu, ponieważ mają właściwości przeciwnowotworowe. Badania – w tej chwili trwają na myszach – wykazały, że chelidonina jest skuteczna w leczeniu raka trzustki.
Glistnik działa także przeciwalergicznie. Może także zmniejszyć lub w ogóle znieść wstrząs anafilaktyczny czy histaminowy. Co ciekawe zioło wykazuje też silne właściwości przeciwgrzybiczne.
Jaskółcze ziele ma wiele zastosowań. Najczęściej używa się go do smarowania zainfekowanego miejsca na skórze. Łodygę glistnika łamiemy na pół i sokiem, który wycieka smarujemy objęte chorobą miejsce. Kurzajki znikają błyskawicznie lub przynajmniej znacząco maleją.
Jeśli chodzi o stosowanie ziela jaskółczego w terapii przeciwgrzybicznej, warto także smarować objęte chorobą miejsce. Będzie to skuteczna pomoc zwłaszcza w przypadku zakażenia skóry, które zostało wywołane na przykład przez Candida albicans.
Gdy chcemy wykorzystywać jaskółcze ziele w problemach trawiennych, warto pić nalewkę lub napar z rośliny. Powyższe preparaty wykazują działanie rozkurczowe mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz dróg żółciowych i moczowych. Świetnie sprawdzą się więc także w przypadku bóli miesiączkowych i kolek. Nie ma więc przeciwwskazań do stosowania ziela podczas kolki jelitowej, kolki wątrobowej. Złagodzi ból, działa moczopędnie i rozluźniająco. Pomoże więc nam z całą pewnością! Jednak pamiętajmy, że nie każdy może przyjmować glistniki. Jest kilka sytuacji, podczas których powinniśmy tego unikać.
Warto więc znać przeciwwskazania do wykorzystywania jaskółczego ziela. Pamiętajmy, że choć glistnik usprawnia przepływ żółci i rozkurcza mięśnie gładkie, to niestety w dużych ilościach bywa toksyczny. Gdy często pijemy napary na jego bazie albo pojemy ich zbyt dużo na raz, możemy nawet uszkodzić wątrobę i doprowadzić do zapalenia wątroby, jej powiększenia. Niekiedy zdarza się także podwyższona aktywność enzymów wątrobowych.
Z tego powodu Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych 4 sierpnia 2010 roku wydał rozporządzenie, w którym można przeczytać, że nie poleca się stosowania środków, które zawierają ten surowiec roślinny. Jeśli chcemy go stosować, możemy robić to krótkotrwale lub używać wyłącznie zewnętrznie, tylko na zmiany skórne. Nawet w takim przypadku nie wolno stosować go długo. Należy odstawić glistnik od razu po ustąpieniu objawów.
Jaskółczego ziela w żadnym wypadku nie mogą stosować kobiety w ciąży i w czasie karmienia, a także osoby borykające się z jaskrą lub chorobą wrzodową.