Patison to oczywiście warzywo. Nie jest zbytnio popularny, a jest wyjątkowo smaczny. Pochodzi z Ameryki Północnej. Jeśli nie mamy wyobrażenia na temat tego, jak wygląda patison, pewną podpowiedzią będzie fakt, że pochodzi z rodziny dyniowatych.
Niestety patison choć smaczny i zdrowy, to jest trudny do uprawy w Polsce. Częściej spotkamy go nad Basenem Morza Śródziemnego. Pojawia się tam zarówno w formie potraw smażonych, duszonych, marynowanych, jak i w wersji surowej.
Warto wiedzieć, że oryginalny kształt warzywa – patison przypomina gwiazdę – sprawił, że przez długie lata był on postrzegany jako roślina ozdobna. Owoce są lekko spłaszczone mogą mieć nawet 6-7 cm wielkości. Najczęściej spotykane patisony występują w kolorze żółtym, zielonym, białym i granatowym. Mają nieco twardą skórkę, ale w środku kryją bardzo jasny, miękki miąższ.
Patisony wyróżniają się wartościami odżywczymi i cennymi właściwościami. Będą się one różniły – nieznacznie – w zależności od gatunku. Jednak możemy przyjąć za pewnik w każdym wypadku, że 100 g patisona liczy około 20 kcal. Ponadto wszystkie jego odmiany zawierają niewiele węglowodanów, więc są wskazane w diecie cukrzyków. Co ciekawe warzywo to nie zawiera tłuszczu. Bez problemu można je włączać do diet redukcyjnych. Znajdziemy w nich za to sporo: potasu, wapnia, magnezu i witaminy C. W mniejszych ilościach znajdziemy w nich także witaminy z grupy B – szczególnie B1 oraz B2.
Patisony najlepiej kupować młode. Takie są najsmaczniejsze, najbardziej soczyste i najdelikatniejsze w smaku. Nie musimy nawet zdejmować z nich skórki. W tych starszych jest to już koniecznie. Patisony sprawdzą się doskonale w roli sałatek, jako składnik placków, kotletów. Świetnie smakują także kiszonki z patisonów. Poznaj więc 5 przepisów na dania z patisonem i dowiedz się sam, jak smakuje to warzywo.
Składniki:
Przygotowanie: Umyj i pokrój patisony na plastry. Następnie roztrzep w miseczce jajko z solą i pieprzem. Do bułki tartej dodaj chili. Mocz patisony najpierw w jajku, potem w bułce tartej i smaż na rozgrzanym tłuszczu z obu stron. Powinny być ładnie zarumienione z obu stron.
Składniki:
Przygotowanie: Umyj patisony. Następnie zetrzyj je na tarce o grubych oczkach lub zmiel na gładką masę w blenderze kielichowym. Dodaj pozostałe składniki pokrojone w drobną kostkę. Możesz także je zmielić. Formułuj kształt placuszków i smaż je na głębokim tłuszczu z obu stron.
Składniki:
Przygotowanie: Rozgrzej kilka łyżek oliwy z oliwek na głębokiej patelni. Dodaj pokrojoną drobno papryczkę chili, możesz zachować ziarenka. Przeciśnij przez praskę czosnek. Dodaj także. Umyj i pokrój patisona w plasterki. Smaż kilka minut z każdej strony.
Składniki:
Przygotowanie: Umyj i osusz patisony. Przygotuj słoiki. Następnie zagotuj wodę z cukrem, solą, octem. Dokładnie wymieszaj. Pozostałe składniki rozłóż w słoikach. Zalewaj je gotową zalewą i pasteryzuj około 30 minut.
Składniki:
Przygotowanie: Umyj patisona i pokrój w plastry. Skórkę podgotuj w osolonej wodzie kilka minut. Mąki połącz ze przyprawami i dodaj wodę. Wszystkie plastry obtaczaj panierką, a następnie posypuj ziarnami. Smaż przez kilka minut z obu stron.