Twój metabolizm zwolnił po czterdziestce? Jeszcze nic straconego. Nadal możesz schudnąć i wyrzeźbić swoje ciało

Spowolnienie metabolizmu może sprawić, że uzyskanie szczupłej i wysportowanej sylwetki po czterdziestce będzie nieco trudniejsze. Ale nie jest to awykonalne.

Nawet jeśli przez całe życie byłaś osobą aktywną, to po 40. roku życia twoja sylwetka może się znacznie zmienić, a zrzucenie kilogramów po przekroczeniu magicznego progu nie należy do najłatwiejszych zadań. Stosowane w przeszłości metody odchudzania mogą nie być tak skuteczne i szybkie jak dawniej.

Jednym z powodów, czemu tak trudno schudnąć po czterdziestce jest fakt, że zaczyna się utrata masy mięśniowej i jednocześnie zmienia się skład tkanki ciała. Im większa masa mięśniowa, tym więcej kalorii spala organizm. Jeśli więc mamy do czynienia z mniejszą masą mięśniową, metabolizm spowalnia.

Kolejnym powodem, dla którego metabolizm zwalnia, jest także menopauza. Choć u większości kobiet proces ten rozpoczyna się po pięćdziesiątce, to okres przejściowy w menopauzę może zacząć się nawet dziesięć lat wcześnie. Zmiany hormonalne związane z klimakterium mogą znacznie utrudnić utratę kilogramów.

Nawet po czterdziestce możesz cieszyć się piękną sylwetką

Pomimo wszelkich utrudniających zmian zachodzących w organizmie posiadanie wymarzonej figury po czterdziestce jest możliwe. Odchudzanie będzie musiało wymagać jednak pewnych ulepszeń bądź nowych technik, z którymi nie miałaś wcześniej do czynienia.

Dużą rolę w dążeniu do poprawy metabolizmu kobiet po 40. roku życia są odpowiednie nawyki żywieniowe, odpowiednia ilość snu i właściwe nawodnienie. Skutecznym treningiem dla pań przed menopauzą lub w jej trakcie jest budowanie mięśni poprzez podnoszenie ciężarów oraz trening oporowy.

Żywienie przy zwolnionym metabolizmie

Wraz z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne. Gdy metabolizm naturalnie zwalnia, powinno się delikatnie ograniczyć ilość spożywanych kalorii w ciągu dnia. Podstawą diety czterdziestolatki powinny być warzywa. Są bogate w błonnik, sycące, bogate w składniki odżywcze i niskokaloryczne. Można jeść je bez ograniczeń. Istotną rolę w diecie po 40. roku życia odgrywa także białko, które zapobiega utracie masy mięśniowej i pomaga odbudowywać mięśnie, co w efekcie przyczynia się do spalania większej ilości kalorii. Warto zadbać też o obecność zdrowych węglowodanów w diecie.

Oto kilka zasad, które powinnaś na stałe wpisać do swojego planu żywieniowego:

  • unikaj smażonych potraw
  • nie jedz w nocy i staraj się nie podjadać między posiłkami
  • zadbaj o obfite śniadanie
  • powoli przeżuwaj każdy kęs i jedz do momentu aż poczujesz sytość
  • zrezygnuj ze słodzonych napojów
  • jedz produkty bogate w fitoestrogen, takie jak siemię lniane, sezam i soja

Jak trenować po czterdziestce?

Celem treningu przy zwolnionym metabolizmie jest budowanie i utrzymywanie masy mięśniowej. Skuteczne jest wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń przez 30 minut dziennie. Więcej ruchu oznacza większy deficyt kaloryczny i w efekcie szybszą utratę masy ciała. Kobiety po czterdziestce powinny skupiać się na wszystkich grupach mięśni. Trening oparty na jednym obszarze ciała prawdopodobnie się nie sprawdzi. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.