Gdy ćwiczymy regularnie, rozciąganie – także pleców – zostawiamy na koniec. W konsekwencji często nie mamy już siły na trening mięśni grzbietu lub wykonujemy go niedbale. A to błąd. Do ćwiczeń wzmacniających plecy trzeba się przyłożyć. Nie jest to trudny czy skomplikowany trening. Wystarczy kilka ćwiczeń, które odmieni nie tylko naszą sylwetkę, lecz także podniesie komfort życia i sprawi, że w przyszłości unikniemy wielu przykrych i bolesnych przeżyć.
Ćwiczenia wzmacniające możemy wykonywać na przykład codziennie rano. Już 10 minut lekkich, niewymagających ćwiczeń o poranku pomoże nam się obudzić, a przy okazji wzmocni kręgosłup. Po pewnym czasie zauważymy, że mięśnie delikatnie się zarysowują, a nasza sylwetka wydaje się smuklejsza i wyższa. Czy więc nie warto poświęcić kilku minut dziennie na trening grzbietu?
Jeśli jesteś nieprzekonany w dalszym ciągu, musisz poznać wszystkie zalety ćwiczeń wzmacniających. Przede wszystkim stabilizują one kręgosłup i wprawiają go w ruch. Ponadto nadają naszej sylwetce ładny kształt. Wpływają na całą postawę i umożliwiają sprawne poruszanie się. Ćwiczenie wzmacniające plecy wpłyną także na naszą pewność siebie i sprawią, że przestaniemy się garbić!
Rodzajów ćwiczeń na plecy jest naprawdę wiele. Podstawowe możemy podzielić na wzmacniające, rozciągające, siłowe. Te ostatnie oczywiście poprawią naszą sprawność, jednak przede wszystkim wpłyną na rozrost mięśni i zwiększenie możliwości siłowych. Ćwiczenia wzmacniające plecy i ćwiczenia rozciągające plecy pomogą nam natomiast zadbać o właściwą postawę. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych ćwiczeń na rozciąganie oraz takich, które możesz wykonywać w domu.
Kołyska. Połóż się na plecach, najlepiej na dywanie lub macie. Ugnij nogi w kolanach i przybliż je do klatki piersiowej. Trzymaj mocno rękoma i zacznij kołysać się do przodu i do tyłu. Zrób kilkanaście powtórzeń. Zakończ ćwiczenie w pozycji siedzącej.
Półmostek. Połóż się na plecach. Ugnij nogi w kolanach i postaw je na szerokość bioder. Ręce wyciągnij wzdłuż tułowia. Stopniowo – kręg po kręgu – podnoś pośladki, biodra i kręgosłup z podłoża. Zatrzymaj się w półmostku. Dłonie cały czas leżą przyklejone do podłoża. Zacznij schodzić kręg po kręgu do pozycji startowej. Wykonaj 10 powtórzeń, w pozycji maksymalnej zatrzymaj się na kilka sekund.
Pozycja dziecka. Usiądź na łydkach i stopach. Wyciągnij dłonie przed siebie po podłodze i zejdź jak najniżej całym ciałem w dół. Ręce ciągną cię maksymalnie do przodu. Zatrzymaj na kilka sekund. Wyciągnij się raz w prawą, raz w lewą stronę. Powtórz kilkanaście razy.
Deska. Przyjmij pozycję klęku podpartego. Nogi wyprostuj i zaczep stopami o podłoże. Ręce wyprostuj, ustaw dłonie pod barkami. Głowa jest przedłużeniem tułowia. Zatrzymaj pozycję na 30 sekund. Odpocznij, powtórz. Wykonaj trzy serie ćwiczenia.
Podciąganie ramion do klatki piersiowej w leżeniu na brzuchu. Połóż się na brzuchu. Wyprostuj się maksymalnie. Ugnij ręce w ramionach i nie odrywaj stóp od podłoża. Przyciągnij ręce do klatki piersiowej, unosząc przy tym głowę i tułów najwyżej jak się da. Wykonaj 10 powtórzeń. Zrób trzy serie ćwiczenia.
Unoszenie rąk skrzyżowanych nad głową. Połóż się na brzuchu. Spleć ręce na szyi i unieś jak najwyżej głowę. Koniecznie oderwij klatkę piersiową od podłogi. Zatrzymaj pozycję na kilka sekund i opuść głowę. Stopy nie odrywają się od podłogi. Powtórz 10 razy. Wykonaj trzy serie ćwiczenia.