Czy koronawirus to dobry powód, by nie pójść na siłownię?

Wraz z pojawieniem się koronawirusa, z obawy rozprzestrzenieniem COVID-19, odwołano wiele dużych wydarzeń publicznych, ważych konferencji oraz festiwali muzycznych. Czy siłownie mogą być równie groźne?

Odkąd pojawił się wirus COVID-19, na całym świecie odwołuje się duże wydarzenia publiczne i sportowe, konferencje, a także festiwale muzyczne. Pojawia się więc pytanie, czy powinnyśmy rezygnować również z mniejszych przestrzeni publicznych. Mówi się o autobusach, kinach czy supermarketach. Równie groźna może okazać się siłownia, na której dzielisz sprzęt i kontaktujesz się z ludźmi dyszącymi i pocącymi się. 

Różowa torba sportowa / Źródło: ShutterstockRóżowa torba sportowa / Źródło: Shutterstock 

Czy współdzielenie hantli stanowi ryzyko?

Siłownia - podobnie jak inne miejsca publiczne - może być bezpieczna pod warunkiem, że stosujesz się do zasad ostrożności. Pamiętaj, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową i rozprzestrzenia się głównie przy bezpośrednim kontakcie. Większe prawdopodobieństwo zarażenia będzie wtedy, kiedy ktoś w twojej okolicy kichnie bądź kaszlnie niż z powodu dotknięcia zanieczyszczonej powierzchni. Mimo wszystko należy myć ręce, nawet po skorzystaniu ze znajdujących się w siłowni sprzętów. 

Jeżeli w twojej okolicy nie ma kwarantanny, nadal możesz chodzić na siłownię. Publiczne sale treningowe są często czyszczone specjalnymi środkami do dezynfekcji, których używa się w szpitalach. Jeśli obawiasz się o swoje zdrowie i chcesz mieć pewność - zadzwoń do swojego fitness clubu i spytaj, jakie środki ostrożności są w nim podejmowane. 

Koronawirus przenosi się przez pot?

Nie istnieją dowody na to, że COVID-19 jest może być przenoszony przez pot. Wirus atakuje płuca, więc najpewniej pot nie ma z nim wiele wspólnego. Nadal należy jednak zachowywać ogólną higienę. W przypadku uczęszczania na siłownię istotne jest wycieranie mat i sprzętu gimnastycznego preparatem dezynfekującym lub przeznaczonymi do tego chusteczkami. 

Czy warto rezygnować z siłowni przez epidemię koronawirusa?

Jednym ze sposobów skutecznego zwalczania wirusa jest - poza zdrowym jedzeniem - aktywność fizyczna. Warto jednak pamiętać, że aby móc ćwiczyć, wcale nie trzeba iść na siłownię. Jest wiele treningów, które można wykonać w domu bez użycia specjalistycznego sprzętu. 

Póki co uczęszczanie na siłownię można uznać za bezpieczne, jednak sytuacja z koronawirusem może się szybko i drastycznie zmienić. Jeśli zachorowalność wzrośnie, może lepiej będzie odpuścić sobie miejsca publiczne, by uniknąć ryzyka. Warto na bieżąco śledzić informacje dotyczące COVID-19. 

Zobacz, jak ćwiczy Sylwia Madeńska:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.