Trening dobry dla serca - o odpowiednich ćwiczeniach opowiedział kardiolog

Trenując musimy zwrócić uwagę na to, aby nie przeciążyć mięśni. Warto zadawać sobie sprawę z tego, że ćwiczenia obciążają również nasze serce - to w końcu najważniejszy mięsień.

"Bez zdrowego serca, nic nie funkcjonuje prawidłowo" - przypomina kardiolog Andrew Freeman w wywiadzie dla magazynu "Well and good". Musimy pamiętać, aby zadbać o jeden z najważniejszych organów naszego ciała. Lekarz podkreśla, jak ważną rolę dla kondycji serca odgrywa prawidłowe oddychanie podczas treningów. Jakie jest stanowisko kardiologa względem ćwiczeń? 

Jak ćwiczyć najważniejszy mięsień?

Freeman zaleca prosty sposób na sprawdzenie, czy ćwiczymy wystarczająco intensywnie:

Jeśli jesteś w stanie rozmawiać lub zanucić piosenkę podczas wysiłku fizycznego - nie wykonujesz dostatecznie intensywnego ćwiczenia

- podkreśla lekarz. Nie oznacza to oczywiście, że twój trening jest zupełnie nieefektywny, jednak jeśli zależy ci na poprawieniu wydolności serca, musisz zwiększyć wysiłek. Kardiolog zaleca półgodzinny trening dziennie, podczas którego jesteś w stanie skupić się wyłącznie na wykonywanym ćwiczeniu oraz wykonywaniu prawidłowego oddechu. 30 minut intensywnego treningu, gdzie nie możesz złapać głębszego oddechu nie należy do prostych zadań. Freeman zaleca stosowanie interwałów:

Dla przykładu; jeśli biegasz, nastaw stoper na minutę i w tym czasie biegnij cały czas utrzymując przyjęte tempo. Po tym czasie zatrzymaj się i zatrzymaj stoper, który włączysz dopiero wtedy, kiedy znowu zaczniesz biec. W ten sposób wykonaj 30 minut treningu - niektórym półgodzinne ćwiczenie zajmuje nawet półtorej godziny

- tłumaczy kardiolog. Trening interwałowy ma na celu maksymalne wykorzystanie energii podczas wyznaczonego czasu. W taki sposób angażujemy swoje ciało w stu procentach w wykonywane ćwiczenie. Przy intensywnych treningach pamiętajmy o odpowiedniej diecie, bogatej w produkty roślinne, zdrowym śnie, minimalizowaniu stresu oraz kontaktach międzyludzkich - to wszystko odgrywa niezwykle ważną rolę w zachowaniu zdrowego serca, co podkreśla Andrew Freeman.

Paulina Sykut-Jeżyna pokazała intensywny trening na siłowni:

Zobacz wideo Paulina Sykut-Jeżyna pokazała intensywny trening na siłowni
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.