Dragon fruit, pitaja, smoczy owoc, truskawkowa gruszka – nazw może mieć wiele. Zawsze jednak mamy na myśli owalny owoc o czerwonej lub lekko żółtej skórce. Zakończony jest długimi, spiczasto zakończonymi liśćmi. Nic więc dziwnego, że już w starożytności przypominał ludziom łuski smoka i został nazwany smoczym owocem. Warto wiedzieć, że wywodzi się z rodziny pitaji z Kostaryki. Tamtejsza odmiana ma czerwoną skórkę i czerwony miąższ lub żółtą skórkę i biały miąższ.
Brzmi smacznie, prawda? Poznajmy więc właściwości i wartości odżywcze smoczego owocu. Ale za nim, poznajmy jeszcze kilka ciekawostek. Najbardziej zadziwiającą jest chyba ta, że podczas kwitnienia przyobleka się w białe kwiaty. A kwitną one tylko jedną noc! Dzieje się to kilka razy w roku i miesiąc po tym wydarzeniu są zbiory smoczego owocu.
Pitaja, czyli smoczy owoc, ma wiele wartości odżywczych. To przede wszystkim cenny antyoksydant, który chroni układ krwionośny. Jest także bogaty w betalainy. To naturalne barwniki, w skład których wchodzą czerwone, czasem wręcz fioletowe betacyjaniny i żółto-pomarańczowe betaksantyny.
Związków betalainowych nie znajdziemy w wielu owocach czy produktach spożywczych. W zasadzie występują tylko w smoczym owocu, buraku ćwikłowym, boćwinie, amarantusie, opuncji i ulluko. A są niezwykle cenne dla naszego organizmu, ponieważ silnymi właściwościami przeciwutleniającymi. To sprawia, że skutecznie hamują proces utleniania lipidów, działają też ochronnie dla czerwonych krwinek i przeciwdziałają nowotworom.
Dragon fruit pomaga także w wielu chorobach. Choćby przy insulinooporności oraz stłuszczeniu wątroby. Nie tylko może pomóc uzyskać prawidłową wagę, czyli schudnąć, lecz także zmniejsza stany zapalne w organizmie.
Niestety pitaja może uczulać. Warto więc zachować ostrożność i jeśli mamy jesteśmy alergikami, spodziewać się reakcji uczuleniowej. Jakiś czas temu głośno było o osobie, która miała poważne problemy zdrowotne, które wystąpiły w skutek reakcji alergicznej na dragon fruit. Okazało się, że miała także alergię na pyłki brzóz, a także zmagała się z atopowym zapaleniem skóry i egzemą.
Mimo to nie powinniśmy rezygnować z jedzenia tego pysznego owocu. Warto zachować ostrożność. Jak jeść smoczy owoc i z czym? Na początek pitaję należy przekroić na pół. Powinniśmy kroić ją tak jak kroimy kiwi. Zobaczymy biały miąższ z drobnymi, czarnymi pestkami. Wybieramy miąższ łyżeczką. Jemy wszystko – zarówno miękką część, jak i pestki. Jak smakuje miąższ pitaji? Niektórzy twierdzą, że to smak podobny do kiwi i melona. Co ciekawe nie wszyscy uważają smoczy owoc za smaczny. Dla jednych jest zbyt mdły. Inni twierdzą natomiast, że jest bardzo smaczny.
Zastanawiasz się, jakie zastosowanie może mieć smoczy owoc? Oprócz samodzielnej przekąski, czyli nabieraniu miąższu na łyżeczkę i zajadanie się nim ze smakiem, możemy dodawać go do lodów, koktajli, tortów, wielu kremów czy musów. Ciekawym pomysłem jest też sok z pitaji.
Świetnie sprawdzi w sałatkach owocowych i praktycznie każdym cieście. Nawet klasyczne ciasto kruche zyska dzięki niemu egzotyczny posmak i zupełnie nowy charakter. Jeśli jemy pitaję samodzielnie, warto pamiętać o jej schłodzeniu. Wystarczy już kilka godzin w lodówce i jej smak zmieni się na korzyść. Będzie bardzo orzeźwiający.
Warto wiedzieć, że jadalne są również kwiaty smoczego owocu. Zazwyczaj używa się ich do dekoracji potraw i deserów. W przypadku suszonych można z nich przyrządzić napar.