Kiedy jeść białko - przed czy po ćwiczeniach? Od tego zależy efektywność treningu

Białko jest jednym z najważniejszych składników, które budują nasze mięśnie. Rozpoczynając treningi, mające na celu rozrost mięśni, warto wiedzieć, że spożywanie białka o właściwej porze ma znaczenie.

Dieta osoby ćwiczącej różni się od zwykłego sposobu odżywiania. Gdy wystawiamy ciało na większy wysiłek, musimy dostarczać odpowiednio więcej witamin i minerałów, aby wzmocnić organizm. Białko przy budowaniu i wzmacnianiu mięśni odgrywa niezaprzeczalnie dużą rolę. Warto wiedzieć, kiedy najlepiej jest jeść białko - od tego zależy efektywność naszego treningu.

Kiedy jeść białko - przed czy po treningu?

Białko jest niezbędne przy regeneracji ciała po treningu. Warto zdawać sobie sprawę, że w zależności od tego, kiedy je dostarczymy, przyniesie inne efekty. Gdy ćwiczymy, chcemy aby jak najwięcej aminokwasów z białka szybko znalazło się w mięśniach. W taki sposób ich mniejsza ilość zostanie spalona w celach energetycznych, a większa część zostanie dostarczona na budulec pracujących mięśni. 

Okazuje się, że dostarczenie białka przed i po ćwiczeniach przynosi różne korzyści. Jeśli zjemy posiłek zawierający białko przed treningiem, unikniemy sytuacji, w której organizm sięgnie po zmagazynowane w mięśniach aminokwasy, aby dostarczyć sobie niezbędnej energii do wykonania ćwiczeń. 

Dostarczenie białka po treningu przynosi szereg innych korzyści. Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że rola większości aminokwasów jest jeszcze większa po zakończeniu wysiłku fizycznego. W tym momencie mięśnie potrzebują odpowiednich składników do regeneracji. Bardzo ważna jest świadomość, że włókna mięśniowe powiększają się po zakończonym treningu. Z tego względu białko należy również dostarczyć po ćwiczeniach - oszacowano, że odpowiednia ilość białka w posiłku potreningowym to od 25 do 30 gramów. Przy diecie bogatej w białko należy cały czas pamiętać, aby równocześnie dostarczyć węglowodany, które pozwolą na oszczędzanie aminokwasów. Co ciekawe, białko spożywane przed i po treningu powinno pochodzić z różnych źródeł. Więcej o tym, jakie białko będzie najlepsze przed, a które warto włączyć do posiłku po ćwiczeniach, przeczytacie tutaj. Gdy nie dostarczymy białka po treningu, niezbędne składniki do regeneracji organizmu zostaną zaczerpnięte z mięśni, przez co wykonany przez nas trening nie przyniesie zamierzonych efektów.

Jak ćwiczyć na siłowni? Zobacz trening Angeliki Muchy:

Zobacz wideo Jak ćwiczyć na siłowni? Zobacz trening Angeliki Muchy
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.