Wszystko, co musisz wiedzieć o białku w odchudzaniu. Kiedy jest potrzebna odżywka białkowa?

Białko to składnik pokarmowy kojarzony z kulturystami, którzy budują masę mięśniową i rzeźbią mięśnie. Nie każda z kobieta wie, że białko posiada również właściwości odchudzające, dlatego polecane jest dla pań, które chcą spalać tkankę tłuszczową. W jaki sposób białko może wspomagać proces odchudzania?

Białko w odchudzaniu

Zastanawiasz się, czy białko jest ci w ogóle potrzebne? Zdecydowanie! Nawet podczas odchudzania białko pełni bardzo ważną rolę. Jeśli marzysz o zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów, na pewno wiesz, że musisz doprowadzić do ujemnego bilansu energetycznego. W ten sposób tłuszcz, który został zgromadzony w tkankach zacznie brać udział w procesach energetycznych naszego organizmu. W skutek tego – chudniemy.

I tu przechodzimy do sedna, czyli roli białka w odchudzaniu. Właściwa dieta redukcyjna powinna dostarczać 30 proc. energii z białka. Poziom węglowodanów powinien sięgać  50 proc. energii, a tłuszczy nie więcej niż 20 proc. Dopiero trzymanie się takich proporcji pomoże nam podkręcić metabolizm i szybciej spalić zbędne kalorie. Odpowiadając więc na pytanie o to, jaką rolę pełni białko w odchudzaniu, odpowiedź może być tylko jedna – przyspiesza metabolizm. Możemy podkręcić przemianę materii nawet o 25 proc. Nic więc dziwnego, że diety redukcyjne są bogate w takie produkty jak chude piersi z kurczaka, chuda wołowina, jaja, nasiona roślin strączkowych, produkty mleczne czy nawet odżywki białkowe w proszku. Tym ostatnim warto przyjrzeć się bliżej. Czy odżywki białkowe mają wpływ na nasze zdrowie?

Odżywki białkowe a zdrowie

Odżywki białkowe są bardzo wygodne. Wystarczy zalać proszek wodą i gotowe. Taką mieszankę można wziąć ze sobą wszędzie – do pracy, na trening czy na uczelnię. Nic dziwnego, że w czasach, gdy nie mamy czasy na nic, gotowanie posiłków schodzi na dalszy plan, szczególnie tych przygotowanych przez dietetyków, odżywka białkowa staje się dobrym rozwiązaniem.

Nie tylko oszczędzamy czas na stanie w kuchni, oszczędzamy pieniądze, bo nie wydajemy ich na przypadkowe posiłki lub catering, lecz także wspieramy nasz organizm. Odżywki białkowe są bowiem zdrowe. Oczywiście pod warunkiem, że nie przesadzimy z ich ilością.

Warto przyjmować, wspomóc swój organizm odżywka białkową, która zawiera pełnowartościowe białko. Taki „zastrzyk” białka przyda nam się zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym. Warto więc zabierać odżywkę ze sobą do fitness klubu czy na siłownię. Taka dawka w zupełności nam wystarczy. Nie można przesadzać. Jeśli chcemy, możemy ewentualnie dodawać odżywkę białkową do innych dań. Oczywiście w niewielkich ilościach. Łyżka dodana do omletu czy koktajlu na pewno nam nie zaszkodzi, a organizm ucieszy się z dodatkowej porcji białka.

Kiedy jest potrzebna odżywka białkowa?

Zastanawiasz się, kiedy jest potrzebna odżywka białkowa? Prawdę mówiąc, jeśli dasz radę dostarczyć odpowiednią dawkę białka regularną dietą, to odżywka białkowa jest ci zbędna. Nie ukrywajmy – spożywanie odżywki białkowej jest wygodne. Nie musimy planować posiłków, możemy zawsze mieć przy sobie koktajl białkowy, który uratuje nas w kryzysowej sytuacji.

Przy dobrze zaplanowanej diecie, nawet gdy gotujemy samodzielnie, przestrzegamy zaleceń dietetyka, może nam się zdarzyć, że nie uda nam się dostarczyć odpowiedniej dawki białka. Wtedy warto wspomóc się odżywką białkową.

Jak działają odżywki białkowe?

Co dają suplementy białkowe? Jak działają? Jako suplement odżywka białkowa ma jedno zadanie – dostarczyć nam odpowiednią dawkę białka, która wypełni dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Potrzebujemy go wszyscy. Nawet jeśli nie ćwiczymy regularnie, nie jemy mięsa, jesteśmy młodzi czy w starszym wieku. Białko jest niezbędne do budowy tkanek i funkcjonowania organizmu.

Warto wiedzieć, że najszybsze efekty zauważymy przyjmując białko serwatkowe. Jest ono bardzo dobrej jakości, zawiera dużo glutaminy, leucyny. A to właśnie za ich sprawą dochodzi do syntezy białek mięśniowych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.