Jajka należą do grupy najbardziej wszechstronnych pokarmów. Stanowią niezbędny składnik różnych potraw i można je gotować na wiele różnych sposobów. Pozwalają utrzymać sytość przez wiele godzin i mają korzystny wpływ na zdrowie oczu, mięśni oraz kości. Jajka zawierają w sobie mnóstwo ważnych składników odżywczych. Są stosunkowo tanie w porównaniu do innych źródeł białka.
Mimo tak licznych korzyści, jajka nie cieszą się dobrą reputacją. Oczywiście zdania są podzielone i zmieniają się co najmniej raz w miesiącu, ale co do obecności cholesterolu w jajkach nie ma wątpliwości.
Jeśli nie narzekasz na swoje zdrowie i nie masz problemów z sercem lub podwyższonego cholesterolu, możesz dołączyć jajka do swojej diety, ale spożywaj je z umiarem.
Jajka nie są przetworzone, są bogate w białko, zawierają zdrowe tłuszcze i składniki odżywcze, witaminę A, B12, B6 oraz niewielkie ilości żelaza i witaminy D. Ważne jest, by obok nich znalazły się zdrowe pokarmy, takie jak warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i inne bogate w białka czy zdrowe tłuszcze.
Jeśli ilość tłuszczów nasyconych i cholesterolu pochodząca z innych źródeł zostanie zmniejszona, nie będzie trzeba martwić się o nadmiar jajek w diecie.
Pozytywne korzyści płynące ze spożywania jajek mogą szybko stracić swoje znaczenie, jeśli połączysz je z innymi tłustymi produktami. Słynnym połączeniem są jajka z kiełbasą, boczkiem lub pozostałymi przetworzonymi produktami spożywczymi. Tych nie polecamy, szczególnie w przypadku problemów z sercem bądź cholesterolem.
Istnieją poważne dowody na to, że wysoko przetworzona żywność wiąże się z nadwagą, otyłością oraz podwyższonym ryzykiem chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym.
Nie ma konkretnej ilości jaj, której powinien trzymać się człowiek w ciągu dnia. Zależy ona od wielu czynników, kwestii związanych z organizmem oraz składu pozostałych pokarmów, które się spożywa. Należy pamiętać, że nie wszyscy na cholesterol w diecie reagują w ten sam sposób.
Najlepsze dla organizmu byłoby spożywanie jednego jajka dziennie. 2-3 jajka w przypadku zdrowej osoby ze zbilansowaną dietą też brzmi w porządku. Szczególną ostrożność powinny zachować jednak przede wszystkim osoby z wysokim poziomem cholesterolu i z chorobami serca - tutaj zaleca się całkowite odstawienie jajek bądź ograniczenie ilości do maksymalnie jednego jajka co kilka dni.