Ćwiczenia rozciągające do szpagatu. Koniecznie poprzedź je rozgrzewką!

Marzy ci się zrobienie szpagatu? To ćwiczenie nie jest zarezerwowane tylko dla baletnic. Możesz spróbować śmiało swoich sił. Oczywiście czeka cię wiele pracy i ćwiczeń rozciągających do szpagatu. Od czego zacząć?

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu – najważniejsze kwestie

Szpagat to ćwiczenie gimnastyczne, które marzy wielu. Najczęściej marzenia te mają małe dziewczynki, które z czasem je porzucają. Jednak nigdy nie jest za późno, ale nauczyć się robić szpagat.

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że nie jest to zadanie łatwe. Szczególnie na początku będziemy odczuwać wiele dolegliwości bólowych. Ciało podczas rozciągania jest poddawane wielu bodźcom. Musimy podejść do tego ze zrozumieniem.

Pomoże nam w ćwiczeniach rozciągających do szpagatu na pewno systematyczność. Tylko ćwicząc regularnie możemy osiągnąć sukces. Niestety nasze ciało szybko zapomina. Nawet jeśli byliśmy już o krok od zrobienia pełnego szpagatu, następnie przestaliśmy ćwiczyć i się rozciągać, to nasze ciało wcale nie zapamięta wyuczonej pozycji. Trzeba po prostu stale ćwiczyć!

Pamiętajmy też o tym, że ćwiczenia rozciągające także należy poprzedzić rozgrzewką. I to solidną. Musimy rozgrzać przede wszystkim dolne partie ciała. W ten sposób bardziej intensywnie zadziałamy na ciało. Jakie ćwiczenia sprawdzą się w formie rozgrzewki? Na pewno mogą być to pajacyki, pompki, krążenia ramion do przodu i do tyłu, bieg bokserski w miejscu, krążenia rąk i nóg  stawach łokciowym i kolanowym.

Nasza rozgrzewka powinna trwać około 20 minut. Im bardziej się zmęczymy, tym lepsze efekty zobaczymy. Przy okazji zadbamy o to, aby uniknąć kontuzji czy urazu.

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu – zalety

Warto także wspomnieć o licznych zaletach ćwiczeń rozciągających. I to nie sama gibkość wysuwa się tu na pierwszy plan. Przede wszystkim taki zestaw ćwiczeń pomaga nam ćwiczyć równowagę i podnosi pewność siebie. Zmniejszamy także ryzyko wystąpienia kontuzji i zwiększamy swój zakres ruchu. Co   ciekawe, ćwiczenia rozciągające do szpagatu pomogą nam unikną

Korzyści z ćwiczeń rozciągających są bardzo podobne jak w przypadku innych form aktywności fizycznej. Przede wszystkim nasze ciało staje się jędrniejsze, nogi często zyskują smuklejszy kształt. Ćwiczenia te dodatkowo zmniejszają w przyszłości ryzyko kontuzji.

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu – dla każdego?

Czy szpagat można ćwiczyć w każdym wieku? Oczywiście, że tak. Nie ma żadnych przeciwwskazań do ćwiczeń rozciągających do szpagatu. Jednak pamiętajmy, że osobom starszym jest trudniej osiągnąć cel w tym względzie. Jest to kwestia elastyczności kości i całego ciała. Na dodatek nie jest to najlepsza aktywność na początek dla osób, które nie lubią się rozciągać lub preferują dynamiczne zajęcia. Zastanawiasz się, czy ćwiczenia rozciągające szpagat są dla ciebie? Poniżej znajdziesz kilka przykładów, które mogą ci rozjaśnić kilka spraw.  

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu dla początkujących – przykłady

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu - wykroki do przodu

Postaw prawą nogę z przodu. Ugnij j w kolanie pod kątem 90 stopni. Kolano nie wychodzi przed palce stóp. Drugą nogę wyprostuj maksymalnie i wyprostuj ją. Wytrzymaj w tej pozycji 30-40 sekund, następnie zmień nogę. Wykonaj 10 powtórzeń na każdą stronę.

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu – rozciąganie w klękaniu

Klęknij na nodze. Drugą wyciągnij do przodu. Ugnij kolana pod kątem 90 stopni. Nogę wysuwamy do tyłu i zacznij dociskać miednicę do ziemi. Wytrzymaj 30-40 sekund i zmień stronę.

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu - przyciąganie stopy do pośladka

Stań prostu. I uklęknij, Zrelaksuj się. Stopę nogi, na której klęczysz zacznij powoli przyciągać z pomocą rąk do pośladka. Pamiętaj o zachowaniu prostych pleców, nie wyginaj bioder i nie kiwaj się na boki. Wytrzymaj około  30 sekund i zmień nogę.

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu –siad płotkarski

Usiądź na podłodze. Prawą nogę zegnij pod kątem 90 stopni. Lewą nogę wyprostuj i wyrzuć na bok. Pochyl się w kierunku lewej nogi, złap następnie za stopę. Zatrzymaj pozycję 40 sekund. Zmień nogę i powtórz ćwiczenie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.