Codzienna dieta powinna dostarczać odpowiednią dawkę witamin. To bardzo istotne, gdyż niedobory mogą prowadzić do zakłóceń funkcjonowania organizmu, co po dłuższym czasie może przerodzić się w awitaminozę. Warto temu zapobiegać i spożywać pokarmy bogate w witaminy, a w przypadku dużych braków suplementować.
Nie istnieje produkt, który byłby źródłem wszystkich potrzebnych witamin na raz. Aby w pełni o siebie zadbać, należy urozmaicić swoją dietę. Posiłki powinny być różnorodne. Prawidłowa dieta - bez względu na rodzaj i cel - pokrywa nie tylko zapotrzebowanie na podstawowe białka, tłuszcze i węglowodany, ale też dostarcza odpowiednią ilość wszystkich potrzebnych składników mineralnych i witamin.
Witaminy są wręcz niezbędne podczas odchudzania. Do swojej diety redukcyjnej należy wprowadzić produkty, które zawierają kwas foliowy - przyczynia się do powstawania białek, reguluje gospodarkę hormonalną i wspiera funkcjonowanie układu trawiennego. Równie istotne są również witaminy z grupy B. B1 i B2 regulują metabolizm, uczestniczą w procesie spalania węglowodanów i biorą udział w odnowie białek, B6 oddziałuje na przemianę glukozy w glikogen i proces rozkładu glikogenu w mięśniach, a B12 bierze udział w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów, wzmacnia i pobudza proces przemiany materii. Z kolei witamina E wpływa na prawidłową pracę mięśni i poprawia jędrność skóry.
Dobrym źródłem witamin są także kasze, brązowy i dziki ryż, produkty pełnoziarniste, mięso, ryby, jaja oraz nabiał. Bogate w witaminy są jednak przede wszystkim owoce i warzywa.
Nawet podczas przyjmowania witamin, kluczem jest umiar. Lepiej ich nie nadużywać - efekt nie będzie pożądany. Nadmiar witamin w organizmie to hiperwitaminoza, a toksyczne działanie zbyt dużej ilości witamin negatywnie odbija się na zdrowiu i może doprowadzić do poważnych zaburzeń.