Idealny trener personalny istnieje? Po tym poznasz, że trafiłaś na ideał

Chodzisz na siłownię, ale nie potrafisz korzystać z połowy sprzętów? Obawiasz się, że niektóre ćwiczenia wykonujesz niewłaściwie? Z pomocą przychodzi trener personalny. Czym powinien się charakteryzować?

Trener personalny to osoba, która nie tylko dobierze odpowiednie dla ciebie ćwiczenia i dopilnuje, byś właściwie je wykonywała, ale też zmotywuje cię do działania i nie pozwoli przestać przed zakończeniem serii. Jeśli chodzi o ilość powtórzeń, to raczej ją zwiększy, nie skróci. 

Czym powinien charakteryzować się trener personalny?

Na rynku aż roi się od osobistych trenerów. Wybór jest ogromny, ale też o wiele łatwiej jest się pomylić. Trener personalny powinien wyróżniać się wiedzą, na którą składa się teoria, ale też praktyka. Sam powinien ćwiczyć. Dobry instruktor to taki, który jest specjalistą w temacie. Nie wystarczy jeden kurs! Aby być dobrym, trzeba wciąż rozwijać swoje umiejętności i poszerzać wiedzę - czytać, brać udział w warsztatach i w kolejnych kursach. 

Dobry trener pomoże ci osiągnąć cel

Odpowiednie wyszkolenie to nie wszystko. Ważne w poszukiwaniu trenera jest także jego podejście do klienta. Tego nie zobaczysz na pierwszy rzut oka - musisz spędzić z nim trening. Jeśli tylko zleca ci kolejne ćwiczenia i nie zwraca uwagi na ich wykonanie, nie angażuje się albo patrzy w telefon, to nie jest dobrym trenerem. Płacisz za trening i tym samym rezerwujesz czas tylko dla ciebie, więc trener ma obowiązek poświęcać ci swoją uwagę. Na tym polega trening personalny.

Trener to nie tylko dobry opiekun, który czuwa nad wykonywaniem ćwiczeń i stanowi autorytet. Powinien także wsłuchiwać się w twoje potrzeby i próbować dostosować do nich treningi. Twój mentor ma także dbać o to, by nic ci się nie stało - trening nie może niekorzystnie wpływać na twoje zdrowie

Najczęstsze urazy na siłowni i jak ich unikać.Najczęstsze urazy na siłowni i jak ich unikać. www.fotolia.com

Trener to także twój przyjaciel

Instruktor to też osoba, którą musisz po prostu lubić. Jeśli męczysz się w jego towarzystwie, trening zmęczy cię nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. Trener powinien cię motywować i ciągnąć w górę, a trudno jest słuchać kogoś, za kim nie przepadamy. Jeśli będziecie mieć dobre relacje, twój mentor wesprze cię w chwilach treningowych słabości, zawsze pomoże i chętnie posłuży radą.

Zobacz, jak trenuje Honorata Skarbek:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.