Ćwiczenia na brzuch to jedno, jednak kluczowa jest także dieta na sześciopak. Jeśli marzy ci się płaski brzuch, musisz uważać na to, co jesz. Wybieraj produkty zdrowe, unikaj żywności przetworzonej. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu.
Co jeść w diecie na sześciopak? Przede wszystkim produkty z błonnikiem – jabłka, pełnoziarniste pieczywo. Błonnik przyspiesza perystaltykę jelit i oczyszcza organizm ze wszystkiego, co zbędne. Ponadto ważne jest spożywanie chudego mięsa. Białko bowiem jest kluczowe podczas budowania mięśni.
Unikajmy natomiast fast foodów, słodkich i słonych przekąsek, napojów gazowanych, alkoholu, kawy. Taka dieta nie przyczyni się do zarysowania mięśni na brzuchu. A do diety wprowadźmy oczywiście treningi. Poniżej znajdziesz najlepsze ćwiczenia na brzuch.
Brzuszki klasyczne. Połóż się na macie lub dywanie, jeśli ćwiczysz w domu. Dłonie zapleć w koszyczek i włóż je pod głowę. Nogi ugnij w kolanach, stopy postaw blisko pośladków. Zacznij robić spięcia brzucha. Pamiętaj, aby ruch wychodził z brzucha, nie z karku. Wyjdź maksymalnie w górę, aż do siadu. Brzuszki wykonuj zawsze w trzech seriach.
Deska na przedramionach. Przyjmij pozycję klęku podpartego. Zaprzyj stopy o podłoże, dłonie ustaw pod barkami. Podnieś się do góry. Utrzymuj proste plecy, wzrok wbij w podłoże. Zatrzymaj pozycję na minutę. Powtórz kilka razy.
Brzuszki ze skrętem. Połóż się na ziemi z dłońmi złożonymi w koszyczek i podłożonymi pod głowę. To odciąży kark. Następnie odklej łopatkę od podłogi, a na następnie wróć do pozycji wyjściowej. Ruch jest minimalny. Nie wychodzisz do góry, tylko odrywasz łopatki. W trakcie ruchu odrywasz też jedną rękę od głowy i przekładasz do przeciwległego kolana. Robisz skręt.
Unoszenie nóg w leżeniu bokiem z piłką. Połóż się na boku, podpierając się przedramieniem. Piłkę gimnastyczną przełóż między nogi. Nogi wyprostuj. Napinaj mięśnie brzucha – szczególnie skośne, czyli w zasadzie całą talię. Ten ruch pozwoli ci oderwać obie nogi od maty. Unieś je ta wysoko, jak potrafisz. Opuść delikatnie na matę. Wykonaj ćwiczenie na obie strony.
Przysiady na palcach. Wykonuj klasyczne przysiady. Jedyną różnicą jest to, że cały czas znajduj się na palcach stóp. Stań więc w lekkim rozkroku, wespnij się na palce. Ręce przełóż przed siebie. Dopiero w tej pozycji zacznij schodzić w dół. Pilnuj, aby plecy były proste, pośladki napięte, a kolana nie przekraczały linii palców. Wykonaj założoną liczbę powtórzeń.
Siedzenie na piłce gimnastycznej. Przygotuj dużą piłkę gimnastyczną. Usiądź na niej wygodnie. Nogi rozstaw dość szeroko. Możesz przełożyć dłonie na kolana, możesz trzymać piłkę z boku. Stopniowo odrywaj jedną, potem drugą stopę. Staraj się balansować na piłce i jak najdłużej wytrzymać bez dotykania ziemi. Ćwicz przez kilka minut.
Odchylanie nogi. Połóż się na plecach. Rozłóż ręce szeroko na boki. Unieś nogi i ugnij je pod kątem prostym. Przyklej odcinek lędźwiowy do podłoża. Napnij brzuch. Nie ruszaj biodrami, ale odchyl ugiętą nogę lekko w bok. Wróć do pozycji początkowej, powtórz na drugą stronę. Wykonaj kilkanaście powtórzeń na każdą ze stron.
Deska bokiem. Przyjmij pozycję klęku podpartego. Zaprzyj stopy, ustaw przedramiona pod barkami. Oderwij jedną rękę i skręć tułów. Masz znaleźć się bokiem do podłogi. Cały czas utrzymuj ciało w prostej linii. Opieraj się na krawędzi stopy i przedramieniu. Zatrzymaj przez pół minuty i zmień stronę.