Kolor talerza ma wpływ na to, jak dużo zjesz. Jesteś na diecie i masz białą zastawę? To duży błąd

Posiłki stanowią ważną część zdrowego trybu życia. Talerze, na których je podajesz, mogą znacząco wpłynąć na ilość spożywanych przez ciebie kalorii.

Pokaż mi swój talerz, a powiem ci, jak dużo możesz zjeść

Wygląd zastawy stołowej ma potwierdzony wpływ na to, jaką ilość pożywienia jesteśmy w stanie zjeść, a także na czas, w którym poczujemy się nasyceni. To szczególnie istotne podczas diety zawierającej restrykcje kaloryczne. Zobacz, jakie talerze sprawią, że zaczniesz jeść mniej.

Rozmiar ma znaczenie

Im większy talerz, tym więcej się na nim zmieści i... będzie ci się wydawać, że wciąż jest za mało. Odwrotnie sprawy mają się w przypadku małego talerza - szybko zapełni się po brzegi, a ty odniesiesz wrażenie, że porcja jest naprawdę pokaźna. Oczywiście to złudne, ale rezultacie zjesz o wiele mniej.

Kolor talerza może zdecydować o tym, ile zjesz

Okazuje się, że istotny wpływ na ilość przyjętych w ciągu posiłku kalorii może mieć także kolor twojej zastawy. Niektóre barwy - choć są miłe dla oka - nie współgrają z apetytem. Inne wręcz przeciwnie - wzmagają łaknienie i mogą sprawić, że sięgniesz po dokładkę. Zobacz, jak działają poszczególne barwy:

Niebieski

Ten kolor sprawi, że zmniejszy się twój apetyt. Wszystko przez to, że niebieski nie jest naturalnym kolorem żywności i nie kojarzy nam się z jedzeniem. Pierwotny instynkt sugeruje nam wręcz, że takiego koloru jedzenia należy unikać, gdyż może okazać się ono zepsute. Niebieski świetnie sprawdzi się na diecie redukcyjnej.

Czerwony i pomarańczowy

Odmienne działanie ma kolor czerwony czy pomarańczowy. Ten pierwszy wzmaga apetyt i poprawia nastrój, drugi dodatkowo stymuluje aktywność umysłową i wywołuje poczucie komfortu, a dania na nim wydają się najsmaczniejsze. Te kolory są świetną propozycją dla niejadków i osób z problemami związanymi z żywieniem.

Różowy

Ten kolor nie tylko pobudza apetyt, ale też powoduje, że podane na nim posiłki - szczególnie desery - sprawiają wrażenie słodszych. Różowa barwa sprzyja pozytywnemu myśleniu i uspokaja emocje. 

Zielony

Gwarantuje dobry apetyt i przyjemność z jedzenia, szczególnie zdrowych pokarmów. Kojarzy się z żywnością naturalną, świeżą - z warzywami oraz ziołami. Sprawdzi się na diecie pod warunkiem, że umieścisz na nim sałatkę.

Biały

Biel to uniwersalna, elegancka barwa, którą wybieramy najczęściej. Zastawa w białym kolorze nie jest jednak sprzymierzeńcem osób na diecie, gdyż wzmaga apetyt i jednocześnie sprawia, że zaserwowane danie wydaje się mniej kaloryczne. Aby złagodzić ten efekt, wybierz białą zastawę z barwnymi elementami bądź w kolorze kremowym.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.