Zastanawiasz się kiedy zaczyna się otyłość brzuszna? Rozumiemy ją jako obwód pasa, który przekracza 88 cm w przypadku kobiet i powyżej 94 cm w przypadku mężczyzn. Tkanka tłuszczowa rozkłada się między biodrami a talią. Tę przestrzeń można zmierzyć i wyliczyć na tej podstawie wskaźnik WHR. Wynik powinien być mniejszy niż 1,0 w przypadku mężczyzn i 0,85 w przypadku kobiet. Im jest wyższy, tym niestety gorzej dla nas. Co ciekawe może zdarzyć się, że wskaźnik BMI jest w normie, a wskaźnik WHR daleko poza nią. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy kto ma nadwagę, cierpi także na otyłość brzuszną.
Przyczyn otyłości brzusznej może być wiele. Jednak nie oszukujmy się, to przede wszystkim nieprawidłowa dieta i niezdrowy styl życia. Gdy spożywamy dużo słodyczy, produktów przetworzonych, alkoholu, napojów gazowanych, jesteśmy na nią szczególnie narażeni.
Najczęściej na otyłość brzuszną zapadają mężczyźni, którzy prowadzą siedzący tryb życia oraz kobiety, które mają problemy z gospodarką hormonalną. Niestety często dopada także kobiety po menopauzie lub wchodzące w menopauzę. Niekiedy za przyczynę otyłości brzusznej odpowiada stres - ten długotrwały oczywiście.
Najlepszym sposobem na otyłość brzuszną jest oczywiście dieta i ćwiczenia. Podpowiadamy więc, co jeść, a także Jakie ćwiczenia wykonywać przy otyłości brzusznej i jakie ćwiczenia pomogą wyszczuplić brzuch.
Zanim słowo o ćwiczenia na otyłość brzuszną zatrzymajmy się chwilę przy diecie. Musimy zmienić styl życia. Najlepiej postawić na początek na ujemny bilans kaloryczny. Jedzmy mniej niż potrzebujemy. Nie powinniśmy jednak się głodzić. W naszej diecie muszą znaleźć się zarówno węglowodany, jak i tłuszcze oraz oczywiście białko. Wszystko w dobrze zbilansowanych proporcjach. Powinniśmy unikać jednak cukru, tłuszczów trans, słodzonych napojów, fast foodów. Ważne jest regularne przyjmowanie posiłków - najlepiej pięć razy dziennie, w niewielkich porcjach.
Niekiedy konieczne jest leczenie operacyjne, jednak do naprawdę dobrych efektów możemy dojść samą dietą i ćwiczeniami. Nie nastawiamy się jednak na szybki sukces. Tak jak nie przytyliśmy w tydzień, tak nie uda nam się w równie krótkim czasie schudnąć.
A jakie ćwiczenia pomogą wyszczuplić brzuch? Skoro dieta to tylko składowa naszego planu walki z otyłością brzuszną, warto przyjrzeć się także temu, jakie ćwiczenia warto wykonywać przy otyłości brzusznej.
Zacznijmy delikatnie. Jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z aktywnością fizyczną, to na początek postawmy na spacery. Świetnym pomysłem jest mierzenie liczby kroków, które wykonujemy w ciągu dnia. Kup specjalny zegarek albo zainstaluj aplikację na telefonie, które będzie liczyła je specjalnie dla ciebie. Jeśli uda ci się robić 10 tysięcy kroków dziennie, to nie jest źle!
To na początku może być trudne, jednak z czasem poprawi się twoja kondycja i będziesz gotowy na wprowadzenie kolejnych ćwiczeń.
Co więcej możesz zrobić? Warto wiedzieć, że trening aerobowy to podstawa w leczeniu otyłości brzusznej. Gdy poprawi się twoja kondycja - choćby od wspomnianych spacerów - postaw na aeroby. Podczas treningu aerobowego zwiększa się aktywność mięśni: szybciej oddychasz, rośnie też nasze tętno. Ćwicz przynajmniej 30 minut, trzy, cztery razy w tygodniu. Z czasem wydłuż ten czas do godziny.
Jako trening sprawdzi się także pływanie i bieganie. To aktywności, które nie obciążają stawów, więc są wskazane dla osób borykających się z otyłością brzuszną. Pierwszych widocznych efektów możesz spodziewać się już po miesiącu ćwiczeń. Który sport wybierasz dla siebie?