Trening LISS pomoże schudnąć mniej zaawansowanym. Dlaczego warto go wybrać?

Trening LISS to przeciwieństwo bardziej znanego treningu HIIT, czyli intensywnych ćwiczeń interwałowych.

Pod nazwą LISS - Low-Intensity Steady State - kryją się ćwiczenia stałe o niskiej intensywności. Stosuje się je przede wszystkim w celu utraty wagi - pomagają spalać kalorie w sposób ciągły i progresywny.

Co wyróżnia trening LISS?

Trening LISS polega na wydłużeniu czasu trwania ćwiczeń przy jednoczesnym obniżeniu poziomu wysiłku. Wykonywanie ćwiczeń sercowo-naczyniowych przez dłuższy czas powoduje, że organizm zaczyna wykorzystywać swoje zapasy. Ćwiczenia o niższym natężeniu sprawiają, że większa ilość energii pochodzi z utleniania się tłuszczu. 

Spacery na świeżym powietrzu doskonale wpływają na stan zdrowia i nasze samopoczucieSpacery na świeżym powietrzu doskonale wpływają na stan zdrowia i nasze samopoczucie Fotolia

Dzięki LISS spalisz kalorie bez większego wysiłku

Trening LISS nie wymaga dużej sprawności fizycznej - nie ma konieczności wykonywania wymagających ćwiczeń - dlatego świetnie nada się dla początkujących. Idealnie sprawdzi się jako pierwszy etap sportowej historii. Zwykle trwa od 30 minut do godziny i odbywa się co najmniej dwa razy w tygodniu. Można go wykonywać częściej, gdyż zwolnione tempo ćwiczeń pozwala na mniejsze obciążenie organizmu, a to minimalizuje ryzyko urazów i kontuzji. 

Trening cardio typu LISS to metoda obejmująca wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne o niskiej intensywności, które należy wykonywać przez dłuższy czas. Istotnym jest fakt, że muszą być one przeprowadzane w trybie ciągłym - tempo powinno być stałe. 

Duży wachlarz możliwości

Do aktywności, które wpasowują się w wytyczne LISS zaliczamy: szybki marsz, wolny jogging, chodzenie po górach (lub na bieżni pod kątem), pływanie, wiosłowanie, wchodzenie po schodach, jazda na rowerze (bądź rowerze stacjonarnym) - wszystko w umiarkowanym tempie. 

RowerRower www.unsplash.com

Bez względu na wybraną dyscyplinę, trening typu LISS zapewnia wiele korzyści dla zdrowia. Poprawia metabolizm, ułatwia spalanie tłuszczu, a także pomaga budować mięśnie. LISS cardio poprawi także Twoją wytrzymałość i pozytywnie wpłynie na kondycję układu krążenia.

Zapewniamy, że się nie zanudzisz, a połączysz przyjemne z pożytecznym. Nie zapomnij o rozciąganiu!

Zobacz, jak Julia Wieniewa rozciąga się po treningu:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.